Slovensko

Most-Híd chce viac verejnej kontroly a lepšie postavenie občana

TASR, 22. januára 2016 11:59

Pod väčšou verejnou kontrolou by mala byť podľa strany aj prokuratúra a justícia. Prokurátor by mal mať procesnú nezávislosť.

Na snímke zľava podpredseda strany Most-Híd László Solymos, predseda strany Béla Bugár a podpredsedníčka Lucia Žitňanská Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 22. januára (TASR) - Silnejšie postavenie občana pred štátom, účinný protischránkový zákon, zákon o lobingu, posilnenie hmotnej zodpovednosti vo verejnej správe, transparentné výberové konania, odpolitizovanie štátnej správy, potrestanie aktérov korupčných káuz či návrat k princípom otvoreného vládnutia. To sú niektoré z opatrení 20-bodového protikorupčného balíčka, ktorý dnes predstavili zástupcovia strany Most-Híd - predseda Béla Bugár a podpredsedníčka Lucia Žitňanská.

"V boji proti korupcii nestačia mediálne hry, nepomôžu ani škandály, len systémové riešenia a systematický boj s korupciou. Preto sme sa rozhodli predstaviť náš protikorupčný balíček. Som presvedčený, že jednou z priorít budúcej vlády bude musieť byť sústava zákonov s opatreniami na boj proti korupcii," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Bugár. Korupcia a klientelizmus je podľa neho jeden z najvážnejších problémov Slovenska a treba ho systematicky riešiť.

"Protikorupčný balík obsahuje 20 opatrení, ktoré smerujú k zužovaniu priestoru pre korupciu, k účinnejšiemu vyšetrovaniu, k posilneniu postavenia občana, pokiaľ ide o rovnosť pred zákonom, a posilnenie ústavného poriadku," uviedla Žitňanská. Zdôraznila potrebu odpolitizovania polície, posilnenie verejnej kontroly prokuratúry aj justície.

Most-Híd presadzuje verejné vypočúvanie politických nominantov v parlamentných výboroch. "Posilní to aj parlamentnú kontrolu vlády, hlásime sa k otvorenému vládnutiu," zdôraznila Žitňanská. Je tiež za vytvorenie nezávislej policajnej inšpekcie aj za to, aby na výmenu policajného prezidenta boli potrebné vážne dôvody a nie výmena ministra. Občanom chce dať možnosť nahliadať do sťažností spisu a tiež navrhuje monitorovanie policajných zásahov a vyšetrovacích miestností.

Pod väčšou verejnou kontrolou by mala byť podľa strany aj prokuratúra a justícia. Prokurátor by mal mať procesnú nezávislosť. Zmeniť by sa mali aj pravidlá výberu sudcov. Potrebný je podľa Mosta-Híd efektívnejší súdny manažment, zverejňovanie hodnotenia sudcov a podpora etického kódexu.

Bugárovci by tiež chceli zaviesť právo na dobrú správu vecí verejných a posilniť systém právnej pomoci pre nemajetných. Ďalej sfunkčniť inštitút oddlženia fyzických osôb, dosiahnuť rýchlejšie vymáhanie faktúr, rýchlejšie exekúcie zároveň s vyššou kontrolou činnosti exekútorov. Presadzujú tiež, aby malo referendum právne záväzný charakter. Most-Híd by chcel tiež dosiahnuť, aby oprávnenia prezidenta a parlamentu pri menovaní sudcov Ústavného súdu SR boli v rovnováhe.

Prečítajte si aj:

20. januára 2016 12:58

PRIESKUM: Najoptimistickejšie vnímajú voľby voliči Smeru-SD
Agentúra MVK uskutočnila prieskum od 28. decembra 2015 do 8. januára 2016 na vzorke 1089 respondentov.

sk
19. januára 2016 12:14

SaS chce transformáciu nemocníc, nepolitický výber manažérov a eHealth
Liberáli volajú po systémových zmenách, opatrenia, ktoré prijímala vláda Roberta Fica, sú podľa nich na naháňanie preferencií.

sk
12. januára 2016 20:08

J. BERÉNYI: Myslím si, že na tých päť percent v súčasnosti máme
Strana maďarskej komunity (SMK) predstavila dnes v Komárne svoj volebný program.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:10

Biela pastelka vyráža do ulíc s podporou Mareka Hamšíka
Verejnosť si v informačných stánkoch na vlastnej koži bude môcť vyskúšať, aké je byť slabozrakým či nevidiacim.

sk
dnes 7:38

Most-Híd navrhne zmeniť požiadavky na terénnych sociálnych pracovníkov
Most-Híd si to predstavuje tak, že za terénneho pracovníka by sa mohol prihlásiť aj človek, ktorý túto oblasť ešte nevyštudoval na vysokej škole.

sk
dnes 6:01

Slováci budú môcť študovať na prestížnej univerzite v Berkeley
Memorandum o porozumení, ktoré to umožňuje, podpísali Pellegrini, prorektor pre medzinárodné vzťahy Žilinskej univerzity Ristvej a dekan Fakulty strojárstva Kalifornskej univerzity Shankar Sastry.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac