Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 13. máj 2024Meniny má Servác
< sekcia Slovensko

Most-Híd si nemyslí, že je užitočné hovoriť o kauze Čentéš v NR SR

Na snímke predseda Most-Híd Béla Bugár. Foto: TASR/Martin Baumann

S iniciatívou obžalovať Ivana Gašparoviča za úmyselné porušenie ústavy prišla SaS. Na to, aby sa návrh dostal do parlamentu, treba 30 poslaneckých podpisov, SaS teda potrebuje podporu partnerov.

Bratislava 7. januára (TASR) - Predseda Mostu-Híd Béla Bugár sa prikláňa k tomu, že jeho strana nedodá potrebné hlasy na to, aby sa v parlamente mohlo hovoriť o obžalobe prezidenta SR Ivana Gašparoviča za nevymenovanie Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Povedal to dnes pre TASR pred rokovaním Ľudovej platfromy, ktorá sa má spoločným postupom v tejto veci zaoberať. Opozícia potrebuje zozbierať minimálne 30 podpisov poslancov.

"Budeme o tom ale hovoriť. Pokiaľ nás presvedčia, nemám problém," uviedol na margo podpisov Bugár. Zároveň však tvrdí, že ak sa proti prezidentovi nenájdu jednoznačné dôkazy, že porušil Ústavu SR, tak je to len na úrovni tvrdenia. "Potom by sme do toho nemali ísť. Vyjadrenia právnikov sa rôznia, pre niektorých to je dôkaz, pre iných nie. Ja sa skôr prikláňam k tomu, že nie," konštatoval Bugár.

Podľa jeho slov Ústavný súd SR otvoril Gašparovičovi svojim verdiktom malé dvierka a on to využil. "Myslím si, že k porušeniu ústavy došlo, ale nakoľko to neviem dokázať, zbytočne by som s tým išiel do parlamentu. On bude hovoriť, že konal v prospech občanov, ja budem tvrdiť, že nie, ale ako to dokážem? Ak to neviete jednoznačne dokázať, nemyslím si, že debata v parlamente bude užitočná," dodal.

S iniciatívou obžalovať Ivana Gašparoviča za úmyselné porušenie ústavy prišla SaS. Na to, aby sa návrh dostal do parlamentu, treba 30 poslaneckých podpisov, SaS teda potrebuje podporu partnerov.

Podľa Ústavy SR možno prezidenta SR stíhať iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva NR SR na Ústavný súd SR minimálne 90 hlasmi, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie ÚS znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať. Ak by sa návrh na obžalobu do pléna dostal, opozičná zostava nemá dosť poslancov na to, aby ho pri hlasovaní presadila. Bez poslancov Smeru-SD to preto nepôjde.

Predseda vlády a súčasne šéf Smeru-SD Robert Fico okomentoval ešte vo štvrtok (3. 1.) zámer SaS a správanie opozície slovami: "Je pekný český seriál Cirkus Humberto" a "farizejstvo non plus ultra". Premiér odmieta rešpektovať to, čo predvádzajú opoziční lídri. Vrátil sa aj k voľbe šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Podľa neho sú opoziční lídri pre získanie tohto postu schopní urobiť čokoľvek.

Prezident SR Ivan Gašparovič odôvodnil rozhodnutie nevymenovať Čentéša 2. januára. Ako dôvody uviedol politizáciu voľby šéfa prokurátorov, kauzu Sasanka, vyhlásenia bývalej premiérky Ivety Radičovej, viaceré podania na Ústavný súd SR, zmenu rokovacieho poriadku, skartovanie výpovede Igora Matoviča o korupcii v politike či podozrenia z korupcie v súvislosti s voľbou. Čentéš čakal na rozhodnutie hlavy štátu od 17. júna 2011, teda od zvolenia do funkcie vtedajšou vládnou koalíciou. Opozícia prezidentovo rozhodnutie skritizovala, jeho dôvody nepovažuje za vážne, skôr za svojvoľné.