Slovensko

MOST-HÍD: Situáciu učiteľov možno riešiť ešte pred voľbami novelou

TASR, 2. februára 2016 11:44, aktualizované 2. februára 13:34

Poslanci Mosta-Híd sa pre návrh novely zákona pokúsia na zasadnutí výboru získať podporu.

Na archívnej snímke predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 2. februára (TASR) - Ak je vôľa riešiť situáciu učiteľov, tak sa to dá ešte pred marcovými parlamentnými voľbami. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil predseda Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že jeho strana pripravila návrh novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, kam spadajú aj učitelia.

"Dnešný mimoriadny školský výbor by mohol prijať určité uznesenia. My sme novelu pripravili a je to jednoduché. Stačí do tabuľky doplniť nové čísla. To už je zodpovednosť premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby začal rokovať s nespokojnými učiteľmi a na základe kompromisu by vzniklo určité číslo," odporučil Bugár s tým, že poslanci Mosta-Híd sa pre návrh novely zákona pokúsia na zasadnutí výboru získať podporu. Ďalším krokom by malo byť uznesenie vlády, ktorá navrhne prijať zmeny v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby bola právna norma účinná už od 1. marca.

"Robert Fico sa minulý týždeň vyjadril, že jeho vláda bude plniť svoj mandát do posledného dňa a bude prijímať aj rozhodnutia. Toto je veľmi dobré vyjadrenie, ale treba aj konať. My nesúhlasíme s tým, že vláda nemôže teraz nič urobiť pre učiteľov, lebo legislatívny proces je uzavretý. Do volieb sú ešte štyri týždne, takže sa to dá. Prvá Ficova vláda menila zákon o občianstve tri týždne pred voľbami," uzavrel Bugár.

Premiér Fico označil dnešný Bugárov návrh za farizejský. "Vláda Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bola aj strana Bélu Bugára, totiž zvýšila platy učiteľom o jednu veľkú nulu. Vláda Roberta Fica, naopak, zvýšila platy učiteľom o 22 percent, pričom zo štátneho rozpočtu na to vynaložila 480 miliónov eur," odkázal premiér v reakcii.

Časť učiteľov vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa nich dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva. Rezort školstva informoval, že počet škôl, ktoré dnes z dôvodu štrajku učiteľov zostali zatvorené oproti piatku (29.1.), poklesol. Kým v piatok bolo zatvorených 111, dnes je to 58 škôl, čo predstavuje 0,86 percenta z celkového počtu 6724 škôl na Slovensku.

Na dnešné popoludňajšie zasadnutie mimoriadneho školského výboru, ktorý zvolal jeho predseda Mojmír Mamojka (Smer-SD) na základe podpisov opozičných poslancov, sú pozvaní zástupcovia nespokojných učiteľov, minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD) aj šéf školských odborov Pavel Ondek.

Prečítajte si aj:

2. februára 2016 16:39

Z dôvodu štrajku je dnes podľa ministerstva zatvorených 58 škôl
Podľa webovej stránky Iniciatívy slovenských učiteľov štrajk dnes o 9.40 hodine podporovalo 8745 pedagógov zo 691 škôl.

sk
1. februára 2016 20:25

Štrajkujúci učitelia vytvorili v Košiciach a v Bratislave živú reťaz
Chcú tak upozorniť na školstvo. video

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:57

Pochod za tradičnú rodinu podporili stovky ľudí
Šiesty ročník pochodu Hrdí na rodinu, ktorý podporili stovky ľudí aj s deťmi, chcel poukázať na to, že deti dokáže najlepšie vychovať muž a žena.

sk
včera 18:35

SNS:Treba nový koncept rodinnej politiky, nie podporu divných prejavov
SNS uvádza, že rešpektuje ľudí zúčastňujúcich sa na Dúhovom Pride, ale chce zdôrazniť, že takéto podujatia sú propagáciou hodnôt, ktoré by akékoľvek štátne inštitúcie nemali podporovať.

sk
včera 18:13

Pochody boli bez výtržností, doprava je v centre Bratislavy obnovená
Organizátori Duhového Pride dostali od polície informáciu, že do mesta prišli sympatizanti ĽSNS. K stretu nedošlo, centrum mesta bolo uzavreté.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac