Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 4. jún 2024Meniny má Lenka
< sekcia Slovensko

Vyhlásili výzvu na pokračovanie projektu, ktorý pomáha zamestnať Rómov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Projekt MOPS etablovali prvými vyhlásenými výzvami v roku 2017, nadväzoval na program rómskych občianskych hliadok.

Bratislava 10. júna (TASR) – Obce, ktoré majú záujem na svojom území udržať projekt Miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS), sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok. Ministerstvo vnútra (MV) SR vyhlásilo avizovanú výzvu, v ktorej je alokovaných vyše 24 miliónov eur z finančného mechanizmu REACT-EÚ. Rezort o tom informuje na svojom webe, kde poskytuje aj bližšie informácie o podmienkach výzvy.

Oprávnenými žiadateľmi sú obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít, ktoré mali, alebo ešte stále majú uzatvorenú zmluvu o poskytnutí príspevku pre MOPS. "Zároveň musia obce deklarovať poskytovanie služieb MOPS na svojom území pre minimálny počet 80 príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít," spresnilo v zverejnenej výzve ministerstvo. Obce sa budú na projekte spolupodieľať päťpercentným kofinancovaním. Prvé hodnotiace kolo majú uzavrieť 26. júla.

Rezort upozorňuje, že v rámci výzvy je nastavená spätná oprávnenosť výdavkov, a to od 1. júna – reaguje tak na obavu viacerých obcí z predchádzajúcich mesiacov, že pri práve končiacich sa zazmluvnených projektoch nemajú vlastné zdroje na zabezpečenie služby v preklenovacom období do vyhodnotenia aktuálnej výzvy.

Prostriedky vo výške 24.192.000 eur majú pomôcť k zachovaniu služby MOPS, vytvorenej v rámci projektov na dočasné 36-mesačné obdobie. Väčšina z tých projektov „dobiehala“ v prvom polroku 2021.

Projekt MOPS etablovali prvými vyhlásenými výzvami v roku 2017, nadväzoval na program rómskych občianskych hliadok (ROH). Hliadky MOPS prispievajú k zlepšeniu poriadku a bezpečnosti v lokalitách s marginalizovanou rómskou komunitou, podnecujú tiež k ochrane životného prostredia a nevytváraniu čiernych skládok odpadu, dohliadajú aj na bezpečnosť školopovinných detí.

Samosprávy oceňovali tento nástroj a vzhľadom na dobré skúsenosti volali po jeho pokračovaní. Obávali sa však, že ak nová výzva nenadviaže kontinuálne na prebiehajúce projekty, prerušenie MOPS môže spôsobiť, že sa neskôr neobnoví, minimálne nie v súčasnom formáte a kapacite.