Slovensko

M.ZEMAN: Slovenské predsedníctvo zmenilo postoj EÚ k migračnej kríze

TASR, 12. januára 2017 9:59

Slovenské predsedníctvo zmenilo postoj EÚ k migračnej kríze, preto bolo úspešné. V exkluzívnom rozhovore pre TASR a TABLET. TV to povedal český prezident Miloš Zeman.

Na snímke vpravo premiér SR Robert Fico a vľavo prezident ČR Miloš Zeman. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava/Praha 12. januára (TASR) - Slovenské predsedníctvo zmenilo postoj EÚ k migračnej kríze, preto bolo úspešné. V exkluzívnom rozhovore pre TASR a TABLET.TV to povedal český prezident Miloš Zeman. „Slovenské predsedníctvo dopadlo veľmi dobre. V pozitívnom zmysle slova zviditeľnilo nielen Slovenskú republiku, ale aj všetky štyri vyšehradské krajiny. Jednou z aktuálnych tém EÚ je migračná kríza. Práve počas slovenského predsedníctva sa začala vnímať odlišne od minulosti, kde nám všetci nadávali ako rozbíjame európsku solidaritu. No a teraz sa ukázalo, že sme mali pravdu,“ konštatoval Zeman.

Český prezident vyzdvihol slovenský návrh, aby sa pri riešení migračnej krízy aplikovala efektívna solidarita. „Efektívna solidarita nie je solidarita vynucovaná, to v prvom rade. Po druhé, ak má byť skutočne efektívna, mala by byť založená na pomoci migrantom v ich alebo v susednej krajine a nie v tom, že budú u nás ako ťažko integrovateľná komunita, pretože vieme, aké problémy prichádzajú s migračnou vlnou, vrátane teroristických útokov. Efektívne je pomáhať tam, kde je to najúčinnejšie,“ uviedol Zeman, ktorý považuje migračnú vlnu za najväčší problém EÚ v súčasnosti. Únia je podľa neho vo vojne s islamistami, no nevedie ju veľmi účinne. „Z našej strany vidím veľmi váhavý postup, keď s islamistami bojujeme často demonštráciami či posielaním kondolenčných telegramov. Zvlášť smutné je, že EÚ nebola doteraz schopná vytvoriť efektívnu ochranu svojich vonkajších hraníc,“ upozornil Zeman. Česká hlava štátu očakáva, že teroristické útoky sa v Európe objavia aj v tomto roku a nevylučuje, že aj v oblastiach, kde doteraz neboli.

Modus operandi islamských teroristov je zabiť čo najviac civilistov. Budú preto smerovať na akcie, ktorých sa zúčastňujú civilní obyvatelia, či už sú to vianočné trhy alebo čokoľvek podobné. Takéto akcie sú vo východnej aj v západnej Európe,“ dodal Zeman.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 22:36

Cirkev pokarhala troch kňazov, ktorí otvorene podporovali kotlebovcov
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal v stredu 24. mája na Najvyšší súd SR návrh na rozpustenie politickej strany Mariana Kotlebu ĽSNS.

sk
včera 21:47

GLOBSEC chystá správu o budúcich úlohách NATO
Má byť Harmelovou doktrínou č. 2.

sk
včera 19:52

Miroslavovi Lajčákovi chýba platforma na pragmatickú debatu s Ruskom
Šéf slovenskej diplomacie na dnešnom stretnutí s ministrom zahraničných vecí Čiernej Hory vyjadril podporu Slovenska ambíciám Čiernej Hory o vstup do EÚ.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac