Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Slovensko

Envirorezort vyhlási verejné obstarávanie na sanáciu v Predajnej

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR (MŽP SR) Ján Budaj. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Gudróny predstavujú odpad vznikajúci pri spracovaní ropy. Tieto jamy nad obcou Predajná vznikli uskladnením jedovatých látok z výroby olejov v Petrocheme Dubová už v 60. a 70. rokoch 20. storočia.

Bratislava 8. júna (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zrušilo verejné obstarávanie na sanáciu gudrónových jám v obci Predajná v okrese Brezno. V najbližšom čase vyhlási nové. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) s tým, že v stredu (9. 6.) osobne navštívi túto envirozáťaž a dohodne sa so starostkou obce Tatianou Čontofalskou na postupe jej sanácie. Chce, aby sa uskutočnila ešte v tomto volebnom období.

Generálna tajomníčka služobného MŽP úradu Dáša Turbová priblížila, že envirorezort zrušil verejné obstarávanie na sanáciu envirozáťaže v Predajnej z roku 2018. Dôvodom je, že podmienky súťaže boli nastavené diskriminačne, a tak sa zamedzilo konkurencieschopnosti. Budaj deklaroval, že vyhlási novú súťaž, ktorá bude bez schém a bariér.

Riaditeľ úseku technicko-bezpečnostného dohľadu Vodohospodárskej výstavby (VV) Andrej Kasana vysvetľuje, že jamy boli určené na gudróny. Vytvorený hrádzový systém zadržiaval materiál len z chemickej výroby a jeho súčasťou nebola voda. Podotkol, že v súčasnosti nie je zabránené, aby sa do jamy dostávali vody zo zrážok, vytvorila sa tam riziková časť tvorená silne kyslými vodami. Tie rozmáčajú hrádzu a vytvárajú na nej priesaky. "V prípade extrémnych zrážok hrozí, že by sa koruna hrádze mohla preliať a mohlo by dôjsť k jej deštruovaniu," povedal Kasana. Dodal, že na týchto konštrukciách nebol vykonávaný bezpečnostný dohľad a neboli tam merné zariadenia.



Z gudrónových jám je podľa neho prvoradé dostať preč rizikovú vodu. Kým tam voda je, treba jamu zabezpečiť, aby nedošlo k havárii. Zanedbaná bola aj celková starostlivosť o jamy, hrádzový systém je zarastený, priblížil Kasana. Vyliatím vody z jám by podľa neho vznikli environmentálne škody, keďže materiál z nich je silne toxický.

Plán ministerstva týkajúci sa odvozu kritickej vody z jám vychádza z projektu starostky Čontofalskej, ktorá ho akceptovala. Budaj verí, že v stredu si na mieste dohodnú kalendár, kedy sa čo udeje v obci, aby gundrónové jamy zmizli.

Minister chce s VV a Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP) preskúmať možnosť, či vedia envirozáťaž odstrániť vlastnými silami. Ak by k tomu prišlo, bol by to pilotný projekt. Environmentálne záťaže by tak mohli odstraňovať priamo organizácie štátu, skonštatoval Budaj. Vie si predstaviť, že by sanácie iných envirozáťaží robili organizácie spadajúce pod MŽP, ako sú VV, SVP či Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

Gudróny predstavujú odpad vznikajúci pri spracovaní ropy. Tieto jamy nad obcou Predajná vznikli uskladnením jedovatých látok z výroby olejov v Petrocheme Dubová už v 60. a 70. rokoch 20. storočia.