< sekcia Slovensko

Na kandidátkach strán dominujú muži, najviac žien má zatiaľ Most-Híd

Ilustračné foto Foto: TASR – Štefan Puškáš

Ani jedna z parlamentných strán nemá nateraz na čele kandidačnej listiny ženu.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Na kandidačných listinách parlamentných strán pre budúcoročné voľby dominujú ako po minulé roky opäť muži. Žien zväčša nie je na listinách ani 50.

Nateraz ani jedna z parlamentných strán nemá na čele kandidačnej listiny ženu. Zmeniť by to chcelo hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré zatiaľ listinu neschválilo.

Z doteraz známych kandidačných listín má najviac žien Most-Híd. Priestor dal 35 zástupkyniam nežnejšieho pohlavia. Najvyššie postavilo podpredsedníčku Luciu Žitňanskú, ktorá je dvojkou na listine. Viac žien sa do prvej desiatky nedostalo.

Vládny Smer-SD ponúka voličom 27 žien. Ani jedna však nie je v prvej desiatke. Ako prvá sa na listine objavuje podpredsedníčka parlamentu a šéfka poslaneckého klubu Jana Laššáková. Obsadila 14. priečku.

KDH má na listine 25 žien, pričom jednu dala hneď na druhé miesto. Podpredsedníčka Mirka Szitová je zároveň jediná zástupkyňa nežného pohlavia v prvej desiatke.

Liberálna SaS má spolu 25 žien. Medzi prvými desiatimi kandidátmi sú dve. Najvyššie, na tretej priečke sa umiestnila podpredsedníčka Jana Kiššová. Do prvej desiatky, na siedme miesto, sa dostala ešte poslankyňa Lucia Nicholsonová.

SDKÚ-DS by malo mať na listine viac ako 30 žien. Najvyššie, na ôsmom mieste, má byť Barbora Oráčová.

Informácie TASR získala z kandidačných listín strán a od parlamentných strán.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.