Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia Slovensko

Na protikorupčnej linke prokuratúry zaznamenali 45 oznámení od občanov

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Vedomosti o korupčnom správaní by mali občania oznamovať v čo najkonkrétnejšej podobe. Uviesť môžu meno a kontaktnú adresu.

Bratislava 10. novembra (TASR) - Na protikorupčnej linke, ktorú zriadila Generálna prokuratúra SR (GP) pred viac ako mesiacom, zaznamenali ku koncu tohto týždňa 45 oznámení od občanov.

Ďalších 21 oznámení bolo nie telefonických, ale zaslaných na e-mailovú adresu korupcia@genpro.gov.sk. Nie všetky oznámenia sa však týkali priamo korupcie.

"Tie, ktoré obsahovali podozrenie z trestného činu korupcie, boli okamžite odstúpené na Úrad boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru. Na základe pokynu prvého námestníka generálneho prokurátora Ladislav Tichého, ako zastupujúceho generálneho prokurátora sa po dvoch mesiacoch od zavedenia protikorupčných liniek, teda koncom novembra, vyhodnotí ich fungovanie z hľadiska využiteľnosti a jednotlivé oznámenia z pohľadu ich relevantnosti," uviedla pre TASR hovorkyňa generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová.

GP SR od 1. októbra sprístupnila priame protikorupčné linky, ktoré sú zriadené na nahlasovanie podozrenia z korupčného správania prokurátorov a zamestnancov prokuratúry z celého Slovenska – teda podozrenia z korupcie na okresných, krajských prokuratúrach, GP a na Úrade špeciálnej prokuratúry. Občania môžu na telefonickej linke alebo e-mailom nahlásiť aj podozrenia z korupčného správania v iných orgánoch štátnej a verejnej správy.

Ďalšie protikorupčné opatrenia

Okrem zákonnej možnosti podania trestného oznámenia tak GP SR zaviedla ďalšie protikorupčné opatrenia, ktorými budú môcť občania upozorniť na korupciu. Svoje podozrenia môžu oznámiť buď priamo na telefónnom čísle, alebo na e-mailovej adrese korupcia@genpro.gov.sk. Linky sú zriadené na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) GP SR.

Vedomosti o korupčnom správaní by mali občania oznamovať v čo najkonkrétnejšej podobe. Uviesť môžu meno a kontaktnú adresu, aby mohli byť informovaní o vybavení podnetu, alebo pre potreby doplnenia údajov.

Na strane druhej však GP SR upozornila občanov, že podľa Trestného zákona a príslušného paragrafu, kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, dopustí sa trestného činu krivého obvinenia.