Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

VIDEO: V SR i vo svete sa uskutočnili pochody za Kuciaka a Kušnírovú

Na snímke pietny spomienkový pochod na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 2. marca 2018. Foto: TASR/Dano Veselský

Tisíce ľudí, ktorí ohlásili záujem zúčastniť sa na stretnutiach, si chcú uctiť pamiatku zosnulých ľudí, rovnako chcú účasťou dať najavo žiadosť o vyšetrenie bezprecedentného prípadu v dejinách SR.

Bratislava 2. marca (TASR) - Tisíce ľudí prišli v piatok podvečer do centra Bratislavy, aby sa zúčastnili jedného z desiatok spomienkových pochodov za zavraždených mladých ľudí, novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Z Hviezdoslavovho námestia sa účastníci vydali na Námestie slobody, ktoré úplne zaplnili.

Pochod i samotné zhromaždenie v blízkosti Úradu vlády SR sa nieslo v pokojnej a kultivovanej atmosfére, tak, ako k tomu vyzvali organizátori podujatia, nesúceho názov Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú. "Nech sa tu stretávame ako ľudia, ktorých táto udalosť zasiahla a dokázala spojiť. Dajme priestor odhodlaniu, spoluúčasti a láske," obrátila sa k davu organizátorka Katarína Nagy Pázmány. K minúte ticha na pamiatku obetí vraždy vyzval prítomných prezident SR Andrej Kiska, ktorý spomienkovú akciu podporil osobnou účasťou.

pomienka na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú na Radničnom námestí v Pezinku 2. marca 2018.
Foto: TASR/Michal Svítok


Medzi viac ako desaťtisíc účastníkmi boli ľudia všetkých vekových kategórií, mnohí niesli podobizeň zavraždených mladých ľudí, iní zasa transparenty, niektorí z nich opakujúce heslá a slogany z demonštrácií, ktoré sa odohrali v novembri 1989. Ľudia prišli vyjadriť svoju ľudskosť i postoj. "Prišli sme vyjadriť spoluúčasť s pozostalými obetí, ale tiež to, že to, čo sa stalo, je neprípustné a že s tým, čo sa deje v krajine, nie sme spokojní,“ uviedol mladý pár pre TASR. Viacerí oslovení spomínali "moment, v ktorom už nemožno byť pasívny", či "pohár trpezlivosti, ktorý pretiekol". Väčšina pritom skloňovala slovo korupcia. "Už je s ňou naozaj potrebné niečo urobiť, inak nemáme ako krajina šancu," uviedol jeden z nich. "Chcem, aby sa na Slovensku začal nový život, lepší, pokojnejší, bez korupcie a bez mafie,“ pridal sa ďalší. Prichádzali i rodičia s malými deťmi. "Chceme lepšiu budúcnosť pre naše deti, aby tu bolo spravodlivo, aby sa vyšetrili kauzy a aby naše deti mali lepšie Slovensko," vysvetlili.



Z pódia prehovorili k prítomným viacerí rečníci – zástupcovia médií. Hovorili o bezprecedentnosti i šoku, ktorý spôsobila vražda novinára. O strachu, ktorý vyvoláva a občianskej odvahe tomuto strachu čeliť. O rázcestí, na ktorom po tomto čine Slovensko stojí. O rozhodnutí, akou cestou sa do budúcnosti vydá.

Na záver stretnutia si prítomní zaspievali slovenskú hymnu.

Spomienkové pochody a stretnutia za zavraždených J. Kuciaka a M. Kušnírovú sa v piatok odohrali na viac ako 50 miestach, na Slovensku, i po celom svete. Spolupatričnosť vyjadrili na stretnutiach napríklad aj na takých miestach, ako Peking, Luxemburg, Hongkong, Dubaj, Vancouver či Štokholm a Aalborg.



V Košiciach si pamiatku J. Kuciaka uctilo vyše tisíc ľudí


Zhromaždenie na uctenie si pamiatky zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa v piatok podvečer konalo v centre Košíc. Na pietne podujatie prišlo viac ako tisíc ľudí.

Už pred začiatkom zhromaždenia o 17.00 h ľudia zapaľovali sviečky pri budove Štátnej vedeckej knižnice, na ktorej bol pripevnený plagát a transparent s nápisom "Nezabudneme".

Spomienka na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú na Radničnom námestí v Pezinku 2. marca 2018.
Foto: TASR/Michal Svítok


"Úkladnú vraždu investigatívneho novinára s jeho priateľkou považujeme za útok na samotné princípy demokracie a slobody a myslíme, že je priam povinnosť každého občana vyjadriť svoj postoj k tomu, čo sa v našej krajine deje," uviedol pre TASR k cieľom podujatia jeden z jeho organizátorov Ján Gálik. Príprava podujatia podľa jeho slov prebehla spontánne a na občianskom princípe, pričom na ňu nepozývali žiadnych politikov.



Na pódiu pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici vystúpili s príhovormi okrem iných predstavitelia novinárov - šéfredaktori mediálneho domu KOŠICE:DNES, denníka Korzár a denníka KOŠICE:DNES Dušan Karolyi, Jaroslav Vrábeľ a Mikuláš Jesenský, ktorí vyjadrili nesúhlas s pomermi v štáte a s kauzami spojenými s vládou Roberta Fica.

Účastníci na záver venovali zavraždenému novinárovi a jeho priateľke minútu ticha.

V Luxemburgu spomínali na Námestí Jana Palacha


Niekoľko desiatok ľudí sa zišlo v piatok podvečer v Luxemburgu na zhromaždení na pamiatku zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Účastníci priniesli ich fotografie a zapálili sviečky, informovala TASR spoluorganizátorka zhromaždenia Silvia Balážová.

Spomienkové stretnutia sa okrem toho v piatok konajú aj v Londýne, Edinburghu, Paríži, Haagu, Berlíne, Vancouveri, Hongkongu či Dubaji.

Podľa Balážovej na zhromaždení v Luxemburgu zazneli spontánne prejavy. "Každý povedal to, čo cíti," uviedla.

"Zišli sme sa symbolicky na Námestí Jana Palacha, mladého človeka, ktorý doplatil životom na vtedajšiu spoločenskú situáciu," povedal pre TASR Andrej Stec, ktorý bol jedným z troch rečníkov na podujatí.


"Je tu niekoľko desiatok ľudí a všetci spoločne chceme, aby naše deti žili v spoločnosti, kde sa nemusia báť podobných vecí," uviedol Stec a dodal, že najdôležitejšie je vyšetriť túto dvojnásobnú vraždu bez ohľadu na to, kto ju spáchal. "Aby sa novinári nemuseli báť o svoj život a mohli písať slobodne," zdôraznil.

Dôležitosť novinárskeho povolania v demokratickej spoločnosti podľa neho na zhromaždení vyzdvihol aj jeho predrečník, sudca Európskeho súdneho dvora Daniel Šváby. "O to viac si treba vážiť tých, čo doplatili vlastným životom na to, že chceli národ informovať o niečom, čo vedeli možno iba oni sami," dodal Stec.