Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

Lajčák a ďalších päťdesiat osobností z Európy a USA diskutujú na fóre

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák, archívna foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Trojdňové Stredoeurópske strategické fórum (SSF) na zámku Château Béla sa vo svojom 11. ročníku počas víkendu venuje otázkam v oblasti zahraničnej, hospodárskej a bezpečnostnej politiky.

Belá 7. decembra (TASR) – Trojdňové Stredoeurópske strategické fórum (SSF) na zámku Château Béla sa vo svojom 11. ročníku počas víkendu venuje otázkam v oblasti zahraničnej, hospodárskej a bezpečnostnej politiky. Organizuje ho nepolitická mimovládna organizácia Globsec, jej prezident Róbert Vass uviedol, že účasť v tomto roku prijalo viac ako päťdesiat osobností z Európy a USA z kľúčových pozícií spoločenského a politického života.

Zasadnutia na podujatí bývajú uzatvorené. "Od našich hostí sa očakáva, že ponúknu politické možnosti a riešenia v najnaliehavejších záležitostiach ovplyvňujúcich strednú Európu a širšie medzinárodné spoločenstvo," uviedol Vass pre TASR. Hlavnou témou stretnutia v roku 2019 je podľa jeho informácií otázka, čo treba spraviť, "aby sme 'vyhrali' ďalšiu dekádu". Krajiny západu čelia neustálym krízam, problémy však iba hasia, podľa neho je potrebné prísť s novou víziou, agendami, ktoré by vytvorili väčšiu dostredivú silu a ktoré by boli proaktívne.

Na tomto ročníku SSF sa zúčastňujú aj exprezident Bulharska Rosen Plevneliev či generál John Allen, prezident najväčšieho think-tanku Brookings a bývalý poradca amerického prezidenta, tiež minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Na okrúhlych stoloch hovoria aj o výzvach v súvislosti s technologickou revolúciou, ktorá ovplyvňuje a mení spoločnosť, ekonomiku, politické i sociálne štruktúry. "Otázka je, či sme pripravení, aby sme cez túto disrupciu prešli silnejší, nie oslabení," konštatoval Vass. Na programe sú aj rozhovory k otázke Číny, či pri nej dokáže mať Európa spoločný postup, účastníci konferencie sa budú venovať aj otázke transatlantických vzťahov v čase, keď zaznievajú spochybňujúce hlasy ohľadom NATO, takisto upriamia pozornosť na novú Európsku komisiu a jej priority, aká je stratégia pre Európske susedstvo.

Identifikované výzvy z podujatia Globsec spolu s partnermi z Európy a USA ďalej podľa Vassa rozpracúva ako iniciatívy, niektoré sú reflektované aj na pravidelných Globsec Fórach, ktoré sa konajú v Bratislave.