< sekcia Slovensko

Na východe môže spadnúť 20 cm nového snehu, na východe hrozia povodne

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Branislav Račko

Výstraha platí do 16.00 h pre okresy Košického a Prešovského kraja. V uvedených regiónoch sa taktiež môžu ojedinele tvoriť snehové jazyky. Pre niektoré okresy platí aj výstraha pred povodňami.

Bratislava 16. decembra (TASR/Teraz.sk) - Vo východnej časti Slovenska môže v sobotu v polohách nad 300 m spadnúť 10 až 20 cm nového snehu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal pred snežením výstrahu 1. stupňa.

Výstraha platí do 16.00 h pre okresy Košického a Prešovského kraja. V uvedených regiónoch sa taktiež môžu ojedinele tvoriť snehové jazyky.

Výstraha SHMÚ.
Foto: SHMÚ


Hrozba povodní sa zvyšuje, v okrese Sobrance platí najvyššia výstrahaNa krajnom východe Slovenska, na území, ktorým preteká Bodrog, hrozia povodne. Najvážnejšia situácia je v okrese Sobrance, pre ktorý Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal s platnosťou od 14.00 h výstrahu najvyššieho, 3. stupňa.

Výstrahu pred povodňami vydol SHMU.
Foto: SHMÚ


Aktualizované zvýšenie výstrahy súvisí s množstvom spadnutých zrážok, nasýtenosťou povodí a výrazným vzostupom vodných stavov na ukrajinskej časti povodia. Z tohto dôvodu vydal SHMÚ výstrahu pred povodňami aj pre ďalšie okresy pri východnej hranici Slovenska. V okresoch Trebišov a Michalovce platí výstraha 2. stupňa, najnižší stupeň výstrahy pred povodňou pretrváva v okresoch Snina a Humenné.

V uvedených piatich okresoch platí do 17.00 h výstraha SHMÚ pred intenzívnym dažďom.

Vývoj situácie bude SHMÚ priebežne aktualizovať.


HZS očakáva silný vietor, ktorý prinesie zvýšenie lavínovej hrozbyZa poslednú noc napadlo vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách desať centimetrov nového prachového snehu na stabilizovanú tvrdú vrstvu snehovej pokrývky. Vo všetkých pohoriach Tatier v polohách nad 1600 metrov platí mierna lavínová hrozba, vo Veľkej a Malej Fatre trvá už niekoľko dní malé lavínové nebezpečenstvo.

Očakávaný silný vietor na záveterných stranách svahov však podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) zvyšuje pravdepodobnosť lavínových zosuvov. „Nový sneh je silným premenlivým vetrom previevaný na záveterné svahy do terénnych depresií a ukladaný vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov,“ vysvetlil Sedlák. Doplnil, že v týchto miestach je možné pri dodatočnom zaťažení mechanicky uvoľniť lavínu.

V sobotu ráno fúkal na hrebeňoch hôr premenlivý vietor o sile v nárazoch do 72 kilometrov za hodinu. Počas dňa HZS očakáva oblačno až zamračené s postupným ustávaním sneženia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.