Slovensko

Náčelníci generálnych štábov V4 budú diskutovať o budúcnosti NATO

TASR, 21. septembra 2012 16:44

Koncept Inteligentnej obrany je odpoveďou na znižovanie rozpočtov na obranu a na fiškálnu a ekonomickú krízu vo všetkých štátoch Aliancie.

Bratislava 21. septembra (TASR) - Bratislava sa 2. a 3. októbra stane dejiskom medzinárodnej konferencie o bezpečnostných otázkach a budúcnosti Severoatlantickej Aliancie s názvom "NATO 2020 a ozbrojené sily: ako ďalej", ktorú organizuje Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) pod záštitou Ministerstva obrany SR a Odborom verejnej diplomacie NATO.

Na jednej z panelových diskusií sa pri tejto príležitosti stretnú generáli ozbrojených síl krajín Vyšehradskej štvorky, ktorí sa v nej budú venovať konceptu Smart Defence (Inteligentnej obrany). Predstavitelia generálnych štábov Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Poľska budú spoločne diskutovať o dosahu a výzvach, ktoré so sebou priniesla kríza, a o možnostiach minimalizácie jej negatívnych vplyvov na obranu a obranyschopnosť nielen krajín V4, ale aj Severoatlantickej aliancie ako celku.

Koncept Inteligentnej obrany je odpoveďou na znižovanie rozpočtov na obranu a na fiškálnu a ekonomickú krízu vo všetkých štátoch Aliancie. Prináša možnosť prekonania negatívnych dôsledkov krízy na obranu prostredníctvom princípov spolupráce, špecializácie a prioritizácie, a výhody z neho plynúce potvrdil aj summit NATO v Chicagu v máji tohto roku. Náčelníci generálnych štábov krajín V4 budú diskutovať o výhodách a nástrahách Inteligentnej obrany aj v reáliách strednej a východnej Európy. Diskusia sa nevyhne témam, ako je finančná udržateľnosť Inteligentnej obrany postavenej na spolupráci krajín, ale aj jej možné politické či technické prekážky.

TASR informovala Radka Vicenová z Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:07

V noci a nadránom môže v niektorých častiach Slovenska mrznúť
Vo výške päť centimetrov nad povrchom môžu teploty klesnúť na mínus jeden až mínus štyri stupne Celzia, spresňuje Slovenský hydrometeorologický ústav

sk
dnes 18:49

A. DANKO: Mnohí naši členovia chcú vystúpiť z vlády
Zároveň zdôraznil, že je jeho povinnosťou poradiť sa so všetkými štruktúrami strany a konať tak, ako to cíti členská základňa.

sk
dnes 17:25

Analytik: Slovensko využívajú ako sprostredkovateľa voči krajinám V4
Podľa neho Česko a Slovensko sú ochotné podporiť spoločnú európsku politiku a ďalšie presuny kompetencií v niektorých oblastiach, čiže v tomto idú krajiny V4 opačnými smermi.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac