Slovensko

Nacizmus je prítomný aj 70 rokov po vojne, zhodli sa Blaha a Osuský

TASR, 9. mája 2015 10:08

Výskyt prívržencov rôznofarebných totalít sa v krajinách podľa Osuského líši.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 9. mája (TASR) - Nacizmus je v istej podobe v spoločnosti prítomný aj 70 rokov po skončení 2. svetovej vojny. Zhodujú sa v tom poslanci Národnej rady SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) a Peter Osuský (SaS).

Podľa Blahu za to môžu "nenávistní psychopati, ktorí si svoje komplexy vybíjajú na ľuďoch s inou farbou pokožky alebo inou kultúrou" a ktorí žijú v každej spoločnosti. Blaha sa nazdáva, že ich správanie súvisí "buď s autoritárskou výchovou, pocitmi menejcennosti, väčšími sklonmi k násiliu, alebo s tým, čo Erich Fromm nazval strach zo slobody".

Nacizmus je podľa Blahu extrémna forma pravicového, konzervatívneho myslenia, ktoré v spoločnosti vždy bude existovať. "Aj keď väčšinou, našťastie, nemá väčšiu podporu," poznamenal Blaha. Dôležité podľa neho je, aby prívrženci tohto myslenia nezískavali podporu u ľudí. Dodal, že "nacistickí psychopati" sú schopní osloviť širšie masy v časoch krízy. "Keď sú ľudia frustrovaní pre ťažké ekonomické a sociálne problémy, potom ľahšie uveria v rôzne rýchle či konečné riešenia a primitívne rasistické skratky," vysvetlil.

Z narastajúceho neonacizmu viní zlyhanie neoliberalizmu. "Trhoví fundamentalisti chceli vyhnať štát z ekonomiky a sociálnej oblasti a enormne tak zvýšili zraniteľnosť ľudí. Dohnali svet do krízy a dnes za to pykáme. Rastie chudoba, nerovnosť, arogancia bohatých," opísal sociálny demokrat. Je presvedčený, že keby v spoločnosti fungoval sociálny zmier, keby neexistovali veľké majetkové nerovnosti a keby sa všade nepestoval len "tupý individualizmus, agresívna konkurencia a stádovité myslenie", hromadnejší neonacizmus by nemal z čoho vyklíčiť.

Blaha si myslí, že preto Slovensko aj Európa dnes potrebujú predovšetkým dve veci. "Po prvé, už raz a navždy sa vykašľať na neoliberálne globalizačné riešenia a vrátiť sa k sociálnemu štátu. Pretože nacizmus má takmer nulový mobilizačný potenciál v prosperujúcich, sociálne spravodlivých spoločnostiach, kde nie je chudoba a nerovnosť. Po druhé, za nič na svete nesmieme dopustiť, aby niekto spochybňoval našu antifašistickú tradíciu," vymenoval Blaha.

Aj Osuský tvrdí, že prívrženci totality a nenávisti voči iným rasám sú naďalej prítomní v Európe a zrejme aj vo zvyšnom svete. "V Európe, a zrejme aj v celom svete, niet krajiny ani národa, ktorého časť by neakceptovala totalitu ako spôsob vlády, a triednu, náboženskú, nacionalistickú alebo rasovú nenávisť ako zdôvodnenie vlastnej neúspešnosti pri pohľade na úspešnejších alebo tých, ktorí nám 'odjedajú z nášho chleba'," uviedol pre TASR. Zažívali a zažívajú to podľa neho Židia, kresťania, Arméni, Indovia aj Číňania.

Výskyt prívržencov rôznofarebných totalít sa v krajinách podľa Osuského líši. "Pozoruhodne odolní sa ukázali občania Veľkej Británie, ktorí, ako pravdivo podčiarkla premiérka Thatcherová, na rozdiel od iných veľkých i malých národov infekcii nacizmu ani komunizmu významnejšie nepodľahli," uviedol Osuský. Povinnosťou slušných občanov je podľa neho vo vlastnom záujme "nenechať to tak a vždy, keď treba, ukázať menšine, že je a navždy zostane menšinou".

Prečítajte si aj:

9. mája 2015 9:50

J.RYCHLÍK: Ak Rusko neuzná, že ZSSR už neexistuje, hrozí studená vojna
Pre TASR to povedal český historik Jan Rychlík v súvislosti s otázkami o oslobodení Československa Červenou armádou, ku ktorému došlo pred 70 rokmi, a neskoršou okupáciou (august 1968).

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:58

PÁTRANIE UKONČENÉ: VIDEO: Väzňa na úteku chytili po pár hodinách
Vyňuchal ho a chytil 6-ročný ovčiak Ubock v spolupráci so svojím psovodom iba pár hodín po úteku.

sk
dnes 16:30

ŠVPS: Do 4 hotelov v Bratislave doviezli vaječnú zmes s pesticídmi
Informácia bola ihneď odovzdaná kompetentnému orgánu pre kontrolu reštauračných zariadení, a to Úradu verejného zdravotníctva SR.

sk
dnes 16:02

Vo VÚB banke nahlásili bombu, policajti prehľadávali všetky pobočky
Polícia po neznámom mužovi pátra.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac