< sekcia Slovensko

Najvyšší súd nevytýčil termín k sťažnosti podnikateľa Mariana K.

Na snímke zľava advokát Michal Mandzák, podnikateľ Marian K. a advokát Dušan Pohovej pred konečným rozhodnutím Najvyššieho súdu SR v kauze zmenky 28. júna 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Žiadosť o prepustenie z väzby mu prednedávnom Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku pracovisko Banská Bystrica už po druhý raz zamietol a v prvom prípade rozhodnutie potvrdil následne aj NS SR.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zatiaľ nevytýčil termín neverejného zasadnutia, na ktorom bude rozhodovať o sťažnosti Mariana K., ktorý prednedávnom podal žiadosť o prepustenie z väzby. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Žiadosť o prepustenie z väzby mu prednedávnom Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku pracovisko Banská Bystrica už po druhý raz zamietol a v prvom prípade rozhodnutie potvrdil následne aj NS SR.

Druhá sťažnosť na NS SR napadla koncom novembra. "V zmysle rozvrhu práce NS SR na rok 2018 o nej bude rozhodovať senát 2T," uviedla vtedy hovorkyňa Važanová. Senát nie je viazaný časovým termínom, dokedy má vo veci rozhodnúť, ale o väzobných veciach sa rozhoduje prednostne a urýchlene.

Sudca ŠTS v Pezinku pracovisko Banská Bystrica rozhodol, že podnikateľ Marian K. obvinený v tzv. kauze televíznych zmeniek zostáva vo väzbe. ŠTS o jeho žiadosti rozhodoval už vo štvrtok 15. novembra, avšak približne o necelý týždeň bolo doručené uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Informovala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa jej slov obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, pretože voči nemu bolo doposiaľ vznesených päť obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy.

Obvinený Marian K. je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna NS SR. Podnikateľ Marian K., ktorý sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici, sa pokúšal, respektíve pokúša teda dostať z väzby na slobodu už po druhý raz.