Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. máj 2024Meniny má Urban
< sekcia Slovensko

Pozrite si letný seriál o zaujímavých zákutiach Národnej rady SR

Slovenská národná rada. Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Chce ním priblížiť parlament a jeho umelecké zaujímavosti širokej verejnosti.

Bratislava 22. júla (TASR) - Národná rada (NR) SR spúšťa letný seriál o zaujímavostiach v parlamente a okolo neho. Chce ním priblížiť parlament a jeho umelecké zaujímavosti širokej verejnosti.

"Ročne prejde parlamentnou prehliadkou takmer 18.000 záujemcov. Nie každý však môže prísť do Bratislavy a aj preto tím zamestnancov v Národnej rade pripravil letný seriál o týchto zaujímavých zákutiach," vysvetľuje kancelária parlamentu.

Krátke zastavenia v parlamente s fotkami bude NRSR zverejňovať počas celého leta na sociálnej sieti Facebook. Začína "Dámou z bronzu". Ide o sochu, ktorá stojí pred budovou parlamentu, a jej názov je "Vítanie".

"Dáma z bronzu víta návštevníkov parlamentu. Ide o monumentálnu sochársku plastiku majstra Jána Kulicha," informuje kancelária parlamentu. Socha je vysoká takmer päť metrov a váži 3,5 tony.

Novú budovu parlamentu naprojektovali a začali stavať v socialistickom Československu v roku 1986. Po Nežnej revolúcii v novembri 1989 sa politici, umelci aj verejnosť sporili o to, ako budovu parlamentu a jej umeleckú výzdobu dostavať. V prípade sochy "Vítanie" bol podľa kancelárie problém autor, ktorého časť spoločnosti vnímala ako "ako prominentného sochára komunistického režimu", iní zas vyzdvihovali jeho majstrovstvo.

Socha nestojí na svojom mieste od odovzdania budovy do prevádzky v máji 1994, ale osadili ju až v polovici júla 1995. Do bronzu ju Ján Kulich odlial ešte pred novembrovými udalosťami v roku 1989. Podľa niektorých zdrojov stála 2,3 milióna vtedajších československých korún.

"Zaujímavé je, že pôvodne ňou federálne ministerstvo dopravy plánovalo skrášliť Prístavný most, ktorý sme vtedy volali Most hrdinov Dukly. Mala tam vraj vítať návštevníkov Petržalky, respektíve symbolizovať Bratislavu, rozradostenú z rozrastajúceho sa sídliska," dodáva kancelária. "Vítanie" je podľa kancelária dnes jedným z najfotografovanejších umeleckých diel parlamentu.