< sekcia Slovensko

Národný ústav detských chorôb chce otvoriť rozšírený urgentný príjem

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Lekárom by mal priniesť väčšiu flexibilitu a zároveň by im umožnil v kratšom čase vyšetriť viac pacientov.

Bratislava 22. februára (TASR) – Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) chce otvoriť rozšírený urgentný príjem v priebehu roka 2020. Nový urgent bude stáť viac ako 3,2 milióna eur. Lekárom by mal priniesť väčšiu flexibilitu a zároveň by im umožnil v kratšom čase vyšetriť viac pacientov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

Na Oddelení urgentného príjmu (OUP) NÚDCH lekári ročne ošetria 55.000 až 57.000 detí. Približne desať percent pacientov, ktorí prídu na urgentný príjem, je následne hospitalizovaných. "V súčasnosti máme personálne zázemie a procesy na tomto pracovisku nastavené tak, aby spĺňali požiadavku Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre zaradenie do minimálnej siete urgentných príjmov II. typu," priblížila Kamenická. Ako však priznala, NÚDCH chýba materiálno-technické vybavenie. To bolo aj dôvodom, prečo ústav pristúpil k rozšíreniu OUP, ktoré je v súčasnosti v prestavbe.

Cieľom nového rozšíreného OUP je podľa Kamenickej nielen rozšírenie priestorových kapacít, ale aj celková zmena organizácie práce na frekventovanom pracovisku. "A to tak, aby pacient od prvého kontaktu s OUP vedel, že jeho zdravotný stav je lekárom známy a monitorovaný a podľa toho ďalej usmerňovaný na pracovisku v zmysle jeho závažnosti a potreby jednotlivých vyšetrení," zdôraznila hovorkyňa.

Najskôr by sa teda mali identifikovať vážne stavy, ktorým poskytne NÚDCH neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ostatným čakajúcim chce ústav vytvoriť bezpečné a príjemnejšie podmienky na čakanie. "Rozšírenie a nové priestorové usporiadanie OUP nám pomôže vytvoriť ešte lepší propacientsky orientovaný prístup v kontexte správnej medicínskej praxe," dodala.

Ako Kamenická uzavrela, pracovisko bude mať nové prístrojové vybavenie, keďže NÚDCH pracuje s veľkým počtom pacientov všetkých vekových kategórií od narodenia až do dospelosti, a zároveň s rôznym zdravotným stavom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.