< sekcia Slovensko

Návrh na odvolanie ministra J. Richtera podá opozícia 9. októbra

Rokovanie 125. schôdze vlády v stredu 1.októbra 2014 v priestoroch Úradu vlády SR na Námestí Slobody v Bratislave. Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (vpravo) a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Pellegrini (vľavo). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Richtera chce opozícia odvolávať pre kauzu Star EU aj pre dotáciu vo výške 23.000 eur, ktorú dostal koncom augusta na vytvorenie štyroch pracovných miest exekútorský úrad Rudolfa Krutého.

Bratislava 1. októbra (TASR) - Minister práce Ján Richter (Smer-SD) bude čoskoro čeliť pokusu o odvolanie. Opozícia má totiž už dostatočný počet podpisov (35) na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa chce pokúsiť o vyslovenie nedôvery Richterovi.

"Podarilo sa nám dohodnúť naprieč klubom, aby došlo k odolávaniu ministra práce Jána Richtera," informoval dnes na tlačovej konferencii v parlamente Alojz Hlina (nezaradený, Občania) s tým, že návrh podá opozícia 9. októbra. Mimoriadne rokovanie musí vyhlásiť predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). Po podaní návrhu bude mať na to sedem dní.

Richtera chce opozícia odvolávať pre kauzu Star EU aj pre dotáciu vo výške 23.000 eur, ktorú dostal koncom augusta na vytvorenie štyroch pracovných miest exekútorský úrad Rudolfa Krutého. "Pokiaľ je prioritou štátu, že bude dotovať zamestnancov exekútorského úradu, tak takto si to nepredstavujeme," uviedol Hlina. Dôvodov na Richterovo odvolanie je podľa neho viac. "Totálne nezvláda svoju agendu," poznamenal.

Lucia Nicholsonová zo SaS pripomenula kauzu Star EU. Táto spoločnosť mala vyhrať 70 obstarávaní externého manažmentu zo 70, na ktorých sa zúčastnila. Súťaže sa konali za prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD) a na Star EU straníkov upozornil vtedajší generálny manažér Smeru-SD a súčasný minister práce Ján Richter.

"Človek, ktorý takto lieta v podozreniach z korupcie a klientelizmu, nemá právo zastávať pozíciu ministra práce. V slušnej krajine by sa takýto človek ani neuchádzal o post ministra, prípadne by okamžite abdikoval, prípadne by ho premiér vyzval, aby odstúpil," povedala Nicholsonová.

Šéf klubu OĽaNO Richard Vašečka sa nazdáva, že na odvolanie Richtera je toľko dôvodov, ktoré by stačili na odvolanie aj dvoch ministrov. Vláda podľa neho úplne zlyháva v riešení sociálnej agendy. "Slušnosť a politická kultúra káže, aby premiér vyvodil zodpovednosť. Ak to nevie urobiť on, je tu opozícia, aby sa ozvala," doplnil.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.