Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. máj 2024
< sekcia Slovensko

Niektorým mimoparlamentným stranám chýba v PVV reakcia na pandémiu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Programové vyhlásenie vlády v pondelok v Národnej rade (NR) SR predložil premiér.

Bratislava 20. apríla (TASR) - Niektoré mimoparlamentné strany kritizujú obsah programového vyhlásenia vlády (PVV). Chýbajú v ňom podľa nich napríklad opatrenia na riešenie dôsledkov krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu. Riešenia podľa niektorých strán nie sú rozpracované konkrétnejšie.

Podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová skonštatovala, že v dokumente chýbajú odpovede na systematické, dlhodobé výzvy v spoločnosti a jasnejší popis toho, ako sa vyrovnáme s vplyvmi krízy. "Ak vláda prísľuby nenaplní konkrétnym obsahom, tak sa za štyri roky dopredu nepohneme. Dnešná doba si vyžaduje odvážne kroky, aby sme zvládli výzvy, ktoré nás čakajú," uviedla na sociálnej sieti. Ako jeden z najväčších nedostatkov vníma PS to, že dokument neobsahuje konkrétnejšie riešenia. "Oceňujeme boj s korupciou, odpovede na najväčšie problémy chýbajú," doplnilo hnutie na sociálnej sieti.

Exminister a predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker považuje za zarážajúce, že dokument nereflektuje pandémiu nového koronavírusu. Obsahuje podľa neho opatrenia, ktoré predstavujú to, ako by mohol fungovať systém zdravotníctva za ideálnych podmienok. "Ale my nežijeme v ideálnych podmienkach. Naše životy obrátil naruby nový koronavírus, čo denne niekoľkokrát zdôrazňuje aj sám Igor Matovič. O to zarážajúcejšie je, že programové vyhlásenie vlády toto vôbec nereflektuje, čo ho na míle vzďaľuje od reality," napísal Drucker na sociálnej sieti s tým, že PVV je len akýmsi zbožným želaním premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a súčasnej vlády.

Exminister László Sólymos (Most-Híd) je rád, že vláda z programu Mosta-Híd zakomponovala do PVV viacero dôležitých cieľov, no kapitoly o menšinovej kultúre alebo o používaní regionálneho jazyka sa mu zdajú príliš všeobecné. "To isté sa vzťahuje aj na zákon o dvojitom občianstve, s ktorým sme sa mohli vyrovnať už počas vlády Ivety Radičovej, keby to Igor Matovič neznemožnil," napísal na sociálnej sieti.

Avizovanú zmenu zákona o štátnom občianstve kritizuje aj strana Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS). Upozorňuje, že podľa PVV sa má len zúžiť okruh osôb, ktorým sa v budúcnosti protiústavne odoberie slovenské štátne občianstvo. "Praktickou rovinou problému je, že štát týmto vracia a necháva občianstvo tým občanom, ktorí dlhodobo žijú v zahraničí, a s veľkou pravdepodobnosťou sa väčšina z nich nikdy natrvalo na Slovensko nevráti. Na druhej strane však odoberie slovenské občianstvo tým, ktorí tu žijú a chcú žiť, popritom však chcú získať občianstvo inej krajiny, napríklad Maďarska," uviedol v stanovisku strany predseda MKS Szabolcs Mózes.

Predstaviteľka strany Spolu Jaroslava Lukačovičová uviedla, že s časťami týkajúcimi sa podnikateľského prostredia, jeho zaťaženia, a tiež časťami v oblasti daní je spokojná. Expredseda KDH Alojz Hlina oceňuje, že v texte PVV je záväzok hovoriť vždy pravdu a čestne konať. Pripomenul tiež, že kritika novej vlády, ak nebude svoje PVV plniť, neznamená, že niekto je za návrat vlády Smeru-SD. "Ak nebude konať podľa svojho PVV, treba na to upozorňovať, navrhovať riešenia," napísal Hlina na sociálnej sieti.

Programové vyhlásenie vlády v pondelok v Národnej rade (NR) SR predložil premiér. Po diskusii o jeho obsahu má parlament hlasovať o vyslovení dôvery novej vláde.