Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Slovensko

Nízke teploty ohrozujú najmä ľudí s chorými cievami, deti a astmatikov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zamestnanci bratislavského RÚVZ radia obliecť si pred pobytom vonku v zime viac tenších vrstiev oblečenia, čiapku, šál, rukavice a teplé ponožky.

Bratislava 9. januára (TASR) - Teploty pod nulou sú pre ľudské telo zaťažujúce. "Mrazivé počasie ťažšie znášajú ľudia s chorými cievami a srdciarov mínusové teploty doslova ohrozujú na živote," tvrdí hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave Katarína Nosálová.

Pacientom so srdcovými problémami, najmä s angínou pectoris, ktorí trpia na nedokrvenie srdca, radí, aby sa vyhli rýchlej chôdzi na studenom vzduchu. Tiež si dali pozor najmä na nízke ranné teploty a studený vietor, ktorý fúka priamo do tváre. "Vdychovaním studeného vzduchu môže dôjsť k zúženiu ciev a tým k vyvolaniu srdcového záchvatu," pripomenula Nosálová.

Ohrozené sú podľa nej najmä malé deti, ktoré nemajú dostatočnú schopnosť tepelnej regulácie. Preto by mali byť dobre oblečené a chránené proti mrazivému vzduchu. U ľudí trpiacich na astmu zase môže mrazivý vzduch vyvolať astmatický záchvat. "Astmatici by si mali dávať pozor aj na respiračné vírusy, ktoré kolujú medzi ľuďmi v zime," dodala hovorkyňa RÚVZ. Ďalšou rizikovou skupinou sú podľa nej seniori, lebo sa ťažšie prispôsobujú teplotným zmenám. Extrémnej zime by sa mali vyhnúť aj ľudia s oslabenou imunitou, ktorí len nedávno prekonali ochorenie a preťažení ľudia, ktorí žijú v dlhodobom strese. "Zimné mrazy sú mimoriadne nebezpečné najmä pre pacientov so zvýšeným krvným tlakom. Ten v zime narastá až o 33 percent," vysvetlila Nosálová. Priamo ohrození podchladením sú podľa nej ľudia bez domova.

Zamestnanci bratislavského RÚVZ radia obliecť si pred pobytom vonku v zime viac tenších vrstiev oblečenia, čiapku, šál, rukavice a teplé ponožky. "Najviac teploty totiž človek stráca hlavou a nohy i ruky najrýchlejšie prechladnú," objasnili. Ľudia by si tiež mali dávať pozor na pitie alkoholu. Jeho väčšie množstvo môže otupiť pocit chladu, privodiť spánok a poruchy vedomia, pri ktorých hrozí riziko úmrtia na podchladenie.