Slovensko

Pacientov v Národnom onkologickom ústave čakajú dobrovoľníci,čaj a hry

TASR, 7. decembra 2015 12:50

Dobrovoľníci sú dôležitou súčasťou pracovných tímov najmä v onkologických nemocniciach. Dopĺňajú, čo lekári a personál z časových dôvodov nestíhajú.

Archívna snímka. Park pred NOÚ. Foto: NOÚ
Bratislava 5. decembra (TASR) - Pacientom v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave pomáhajú okrem zdravotníkov a lekárov aj vyškolení dobrovoľníci. Niektorí napríklad ponúkajú kávu a čaj tým, ktorí čakajú na vyšetrenie či terapiu, iní trávia s pacientom čas kreatívne - vyrábajú rôzne predmety či hrajú spoločenské hry.

"Dobrovoľníci sú dôležitou súčasťou pracovných tímov najmä v onkologických nemocniciach. Dopĺňajú, čo lekári a personál z časových dôvodov nestíhajú," povedala Alžbeta Frimmerová z Dobrovoľníckej skupiny (DS) Vŕba. Pôsobí tiež v Platforme dobrovoľníckych centier a organizácií.

DS Vŕba spolupracuje na tomto projekte spolu so združením priateľov NOÚ. Tento program podporila Liga proti rakovine zo zbierky Dňa narcisov. Ľudí na takýto druh pomoci vyberali podľa Frimmerovej dôkladne, pretože ide o laickú sociálno-psychologickú pomoc. Tým, že pacientovi spríjemnia pobyt v zdravotníckom zariadení, zároveň spolupracujú na liečbe.

"Hoci v zahraničí ide o bežnú prax, na Slovensku sú dobrovoľníci stále vzácnym artiklom," uviedol riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský. Pacienti si túto novinku podľa neho chvália, v praxi je už niekoľko týždňov.

Celý svet cez víkend oslavoval Medzinárodný deň dobrovoľníkov. Frimmerová upozorňuje, že centrá s týmto zameraním sa na Slovensku nachádzajú v siedmich mestách - Trenčíne, Trnave, Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. Dobrovoľníkom sa podľa nej môže stať každý. "Centrá ho nasmerujú k tým správnym ponukám." Tie však podľa nej neslúžia iba ľudom, ktorí chcú pomáhať, ale i organizáciám, ktoré dobrovoľníkov potrebujú.


Prečítajte si aj:

16. novembra 2015 12:58

Národný onkologický ústav hľadá darcov krvných doštičiek
Pravidelne ich chodí odovzdávať asi 100 ľudí, tí však nestačia pokrývať potreby všetkých pacientov.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 19:34

V Slovenskom inštitúte ukázali knihu o hudobníkoch - obetiach nacizmu
Dielo oficiálne prezentovali v utorok podvečer v Slovenskom inštitúte v Prahe v rámci programu oficiálnej návštevy predsedu Národnej rady SR Andreja Danka v Českej republike.

sk
dnes 18:41

Slovensko očakáva, že Ukrajina dodrží práva menšín vo vzdelávaní
Návrh nového zákona vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku.

sk
dnes 18:37

R. FICO: Slovenskí občania nebudú po odchode Británie z EÚ poškodení
Slovenský premiér ocenil, že britská strana hodlá zintenzívniť dynamiku rokovaní upravujúcich postavenie Británie po jej odchode z EÚ v kľúčových témach, ako je právne postavenie a téma financií.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac