< sekcia Slovensko

Novela zákona o trvalom ukladaní CO2 do zeme je v druhom čítaní

Ilustračné foto. Foto: TASR AP

Zmeny sú výsledkom snahy o komplexné odstránenie nesúladu slovenskej legislatívy s európskou.

Bratislava 23. marca (TASR) - Poslanci Národnej rady SR dnes do druhého čítania posunuli návrh novely zákona o trvalom ukladaní oxidu uhličitého (CO2) do geologického prostredia. Zmeny sú výsledkom snahy o komplexné odstránenie nesúladu slovenskej legislatívy s európskou.

Právny rámec prináša napríklad zmeny a doplnenia týkajúce sa zákazu ukladania oxidu uhličitého v ložisku, ktoré presahuje územie členských štátov Európskej únie, či vykonávania monitorovania prípadných nepriaznivých účinkov vtláčacích zariadení úložného komplexu na okolité prostredie. Tiež sa má vytvoriť register nielen všetkých uzavretých úložísk, ale aj okolitých úložných komplexov.

Uskladňovanie oxidu uhličitého do zeme, napríklad vo vyťažených ložiskách ropy, plynu či soli, je na Slovensku možné od roku 2011. Zákon o ukladaní oxidu uhličitého reagoval na rovnomennú európsku smernicu, ktorú museli členské štáty transponovať do konca júna 2011. Hlavným cieľom bolo predovšetkým vytvorenie rámca pre spoločný postup štátov EÚ pri minimalizovaní vplyvov klimatických zmien na životné prostredie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.