Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Dnešný deň treba vnímať najmä ako deň študentov, vyhlásil premiér

i príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a štátneho sviatku symbolizujúci Deň boja za slobodu a demokraciu usporiadal premiér Robert Fico 17. novembra 2013 na Úrade vlády slávnostný obed, na ktorom privítal vysokoškolských študentov. Foto: TASR/Vladimír Benko

Podľa Roberta Fica má 17. november dva veľké historické rozmery.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Dnešný 17. november je treba vnímať ako deň študentov. Či už išlo o rok 1939 alebo o rok 1989, v oboch prípadoch študenti zohrali nenahraditeľnú úlohu.

Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v príhovore pred slávnostným obedom so 16 študentmi piatich vysokých škôl. Úrad vlády SR ich oslovil pri príležitosti dnešného štátneho sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva. Ide o študentov, ktorí sa zúčastňovali projektu "S premiérom na cestách".

Podľa Ficových slov má 17. november dva veľké historické rozmery. "Prvý siaha do roku 1939, keď došlo najskôr 28. októbra k stretu medzi študentmi a Nemcami a k úmrtiu viacerých ľudí, vrátane študenta medicíny Univerzity Karlovej Jána Opletala. O niekoľko dní na to, 17. novembra, sa rozhodli študenti, že sa s ním dôstojne rozlúčia a vyprevadia ho na pohreb. Nasledoval brutálny zásah nemeckých jednotiek, bolo popravených niekoľko ľudí a viac ako tisíc študentov bolo odvlečených do koncentračného tábora," pripomínal históriu premiér.

i príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a štátneho sviatku symbolizujúci Deň boja za slobodu a demokraciu usporiadal premiér Robert Fico 17. novembra 2013 na Úrade vlády slávnostný obed, na ktorom privítal vysokoškolských študentov.
Foto: TASR/Vladimír Benko

Ako pokračoval, v roku 1941 sa 17. novembra stretli študenti z 26 krajín s exilovou československou vládou a tento deň vyhlásili za Medzinárodný deň študentstva.

"Potom prišiel 16. a 17. november 1989. Nepochybne boli rôzne pohnútky, prečo študenti išli do ulíc. Bol to najmä deň, ktorí si pripomínali ako medzinárodný deň študentstva, ale aj deň, keď sa v Európe šírili názory o slobode a ľudských právach. Viedlo to následne k obrovským spoločenským, ekonomickým a politickým zmenám," povedal Fico.

Na margo ďalšieho vývoja poznamenal, že od roku 1989 pretieklo veľmi veľa vody Dunajom a "s určitou mierou uspokojenia" konštatoval, že SR je dnes dôveryhodný hráč v rámci EÚ. "Sme stabilizovaní ekonomicky, finančne, sociálne, ale aj politicky. Určite stojí pred nami obrovské množstvo výziev, ale sme krajina, ktorá dosiahla najvyššiu možnú mieru integrácie," zdôraznil pred študentmi s tým, že SR sa vždy bude držať toho najsilnejšieho jadra v EÚ.

Počas obeda chce so študentmi hovoriť o kvalite štúdia, o otázkach prepojenia vysokoškolského vzdelania a potrieb praxe. "Často produkujeme vysokoškolákov, ktorí veľmi ťažko hľadajú uplatnenie v živote. Je to téma, ktorá ma zaujíma," povedal. Hovoriť chce aj o bývaní. "Je pre mňa ťažká predstava, že by som si ako 25-ročný človek mal zobrať hypotekárny úver na 30 rokov. My sme boli od týchto vecí v minulosti oslobodení, ale je to vaša realita a je našou povinnosťou o nej spoločne hovoriť," dodal.