Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

Novoročné predsavzatia je lepšie rozmeniť na menšie ciele

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Odborníci však upozorňujú, že ľudia sa často zavalia predsavzatiami, ktoré už v polovici januára neprinášajú zmeny ani pocit duševnej pohody.

Bratislava 1. januára (TASR) - Novoročné predsavzatia je lepšie rozmeniť na menšie ciele a zamerať sa aj na malé pozitívne zmeny. Pripomínajú to Liga za duševné zdravie a občianske združenie IPčko.

Snaha dávať si novoročné predsavzatia podľa odborníkov súvisí s čistým štítom, s ktorým chcú ľudia vstúpiť do nového roku. "Posilnení úspechmi alebo poučení zo sklamaní z minulého roku si pod vplyvom novoročného odrátavania sekúnd možno naliehavo uvedomujeme potrebu zmeny, potrebu práce na sebe," vysvetlila pre TASR liga.

Odborníci však upozorňujú, že ľudia sa často zavalia predsavzatiami, ktoré už v polovici januára neprinášajú zmeny ani pocit duševnej pohody. "Na vine nie je sila vôle. V skutočnosti za tým môže byť cieľ, ktorý sme si stanovali. Môže byť vágny, nereálny alebo výrazne ovplyvnený tým, čo od nás očakávajú iní. A keď 'zlyháme', pociťujeme vinu, sklamanie a hnev na samých seba," ozrejmil pre TASR riaditeľ Ipčka Marek Madro.

Pripomína, že predsavzatia môžu byť účinným nástrojom zmien, dôležité je však zamerať sa na malé zmeny, ktoré môžu prispieť k pozitivite a zlepšeniu duševného zdravia. "Tiež majme na pamäti, že neúspech patrí k životu, tak sa treba pokúšať znova a znova a po prípadnom neúspechu by sme nemali zahodiť doterajší progres za hlavu," dodala liga.

Okrem toho so sebou nový rok prináša bilancovanie a hodnotenie toho starého. Podľa odborníkov sa netreba zameriavať na negatíva, ale, naopak, dať priestor tomu, čo pozitívne rok 2022 priniesol, aj keď ide o maličkosti. "Tých negatív sme sa napočúvali pomerne dosť, svoj priestor už dostali, dovoľte si vidieť ten rok aj inou optikou," skonštatoval Madro.