Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

J. Droba chce hľadať podporu pre registrované partnerstvá

Juraj Droba Foto: TASR/Martin Baumann

Verdikt Ústavného súdu SR podľa Drobu potvrdil, že právny systém SR predpokladá právo na zákonnú úpravu zväzku osôb rovnakého pohlavia.

Bratislava 29. októbra (TASR) - Poslanec Národnej rady SR Juraj Droba (nezaradený) začína od dnešného dňa hľadať v parlamente čo najširšiu podporu pre návrh zákona o registrovaných partnerstvách. Uviedol to dnes pre TASR v reakcii na verdikt Ústavného súdu SR, ktorý podľa Drobu potvrdil, že právny systém SR predpokladá právo na zákonnú úpravu zväzku osôb rovnakého pohlavia.

"Chcem poďakovať prezidentovi Andrejovi Kiskovi za správne rozhodnutie nechať preskúmať opodstatnenosť požadovaného referenda Ústavným súdom a počnúc dnešným dňom idem v parlamente hľadať čo najširšiu podporu," oznámil Droba.

Plénum Ústavného súdu SR na svojom utorkovom (28.10.) zasadnutí rozhodlo, že v rámci predmetu navrhovaného referenda o ochrane rodiny jedna zo štyroch otázok nie je v súlade s Ústavou SR. Predmetná otázka znie: "Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. 3. 2014 priznané iba manželstvu a manželom (najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča)?"

Ďalšie tri otázky sú ako predmet referenda v súlade s ústavou. Podnet na preskúmanie ústavnosti otázok v referende, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu, podal prezident SR Andrej Kiska.

AIS: Úspech referenda o ochrane rodiny by obmedzil práva časti obyvateľov
Bratislava 29. októbra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska by mal podľa riaditeľky Amnesty International Slovensko (AIS) Jany Malovičovej zvážiť vyhlásenie referenda o ochrane rodiny. Mimovládna organizácia reagovala dnes na utorkové (28.10.) rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý rozhodol, že jedna z otázok v predmete referenda o ochrane rodiny nie je v súlade s Ústavou SR.

Malovičová je presvedčená, že vyhlásenie referenda môže znamenať popretie občianskeho uznania vzťahov osôb rovnakého pohlavia. Podľa nej zabráni mnohým osobám prístupu k ďalším právam, ako je právo na bývanie, sociálne zabezpečenie. „Bude stigmatizovať tieto vzťahy spôsobom, ktorý môže viesť až k diskriminácii a porušovaniu práv na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity,“ uviedla.

AIS varovala, že úspech referenda bude znamenať nemožnosť uzavrieť manželstvá pre páry rovnakého pohlavia, znemožní prijatie a osvojenie si detí a povedie aj k iným znevýhodneniam v ekonomickej, sociálnej či právnej oblasti. Týmto rozhodnutím by sa zlegitimizoval a otvoril priestor pre diskrimináciu na základe skutočnej alebo domnelej sexuálnej orientácie, skonštatovala organizácia.

Pripomenula, že princíp nediskriminácie na základe sexuálnej orientácie je medzinárodne uznávaný princíp, ktorý sa vzťahuje na celý rad ľudských práv garantovaný medzinárodnými štandardmi.

Výbor OSN o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach a Výbor pre ľudské práva podľa AIS opakovane zdôraznili, že diskriminácia na základe sexuálnej orientácie je zakázaná podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. Európsky súd pre ľudské práva v Európskom dohovore o ľudských právach deklaroval, že diskriminácia na základe sexuálnej orientácie je zakázaná.

Organizácia tiež menovala Európsku chartu základných práv, ktorá výslovne zakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Tiež Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, ktorý stanovuje, že štáty nemôžu diskriminovať s ohľadom na práva ustanovené v Pakte, vrátane práva uzavrieť manželstvo a práva založiť si rodinu. Napokon spomenula aj fakt, že Rada Európy vydala odporúčanie, v ktorom žiada, aby štáty rešpektovali práva LGBTI osôb a ich práva brali do úvahy pri tvorbe legislatívy.

„Vyhlásenie referenda o ochrane rodiny by mohlo byť ďalším krokom späť pre Slovensko v jeho povinnosti bojovať proti všetkým formám diskriminácie,“
domnieva sa Malovičová s tým, že tento rok už bola prijatá zmena Ústavy SR, ktorá definuje manželstvo ako “jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy”. V tejto súvislosti AIS poukázala na to, že je to podľa nej v rozpore s medzinárodným právom a právom Európskej únie v oblasti ľudských práv a zmenou ústavy budú LGBTI ľudia diskriminovaní na základe ich sexuálnej orientácie, či rodovej identity.