< sekcia Slovensko

ĽSNS navrhuje trestať nedovolený vstup a zdržiavanie sa v SR

Na archívnej snímke poslanec Marian Kotleba. Foto: TASR - Michal Svítok

Utečenci sa podľa Mariana Kotlebu budú môcť trestnému stíhaniu vyhnúť a to vtedy, ak budú prichádzať priamo z územia, kde je ohrozený ich život.

Bratislava 17. januára (TASR) - Nedovolený vstup a zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky by mali byť novým trestným činom. Myslia si to poslanci Národnej rady SR za ĽSNS, ktorí to chcú dostať do Trestného zákona. Navrhujú aj sprísniť tresty za prevádzačstvo. Právnu normu predložili na januárovú schôdzu parlamentu.

"Cudzinec, ktorý príde na Slovensko napríklad bez platných cestovných dokladov či víz, alebo sa bude na našom území zdržiavať bez povolenia na prechodný alebo trvalý pobyt, spácha trestný čin, za ktorý mu bude hroziť trest odňatia slobody na jeden až tri roky," uviedol Rastislav Schlosár. Vyšší trest má hroziť členom organizovanej skupiny.

Utečenci sa podľa neho budú môcť trestnému stíhaniu vyhnúť. "A to vtedy, ak budú prichádzať priamo z územia, kde je ohrozený ich život alebo sloboda a za predpokladu, že sa sami bezodkladne prihlásia," vysvetlil poslanec.

"Cieľom nášho návrhu je odstrašiť tých, ktorí si mysleli, že cez Slovensko môžu beztrestne ako ilegálni migranti prechádzať alebo že cez SR môžu beztrestne týchto ilegálnych imigrantov pašovať," doplnil Marian Kotleba. Od novely si ĽSNS sľubuje ochranu SR.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.