Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

O post verejného ochrancu práv sa uchádzajú traja kandidáti

Ilustračné foto Foto: TASR

Máriu Patakyovú navrhuje Most-Híd, podporu má aj u Smeru-SD a SNS. Opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA navrhli Janku Šípošovú.

Bratislava 27. januára (TASR) - O post verejného ochrancu práv sa uchádzajú traja kandidáti. Máriu Patakyovú navrhuje Most-Híd, podporu má aj u Smeru-SD a SNS. Opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA navrhli Janku Šípošovú. Tretím kandidátom je Anton Čulen, nominujú ho poslanci za ĽSNS s podporou nezávislého poslanca Petra Marčeka. Oznámil to dnes odbor komunikácie Národnej rady SR po uplynutí termínu na predkladanie návrhov.

Mária Patakyová je prorektorka Univerzity Komenského v Bratislave pre legislatívu. Podľa navrhovateľov je uznávanou odborníčkou a autoritou v oblasti práva s dlhoročnými skúsenosťami doma i v zahraničí. V oblasti ľudských práv pôsobí ako zástupca UK v Európskom medziuniverzitnom centre, prostredníctvom ktorého sa realizuje študijný program zameraný na ľudské práva a demokratizáciu.

Janka Šípošová je bývalá poslankyňa NR SR za OĽaNO. Podľa opozičných navrhovateľov je erudovaná odborníčka a dlhoročná aktivistka v oblasti ľudských práv, osobitne obetí trestných činov, násilia a prenasledovania.

Anton Čulen je podľa navrhovateľov známy verejný aktivista a disident, ktorý sa dlhodobo angažuje v prospech ochrany predovšetkým sociálnych a náboženských práv občanov Slovenskej republiky.

O kandidátoch bude rokovať parlamentný ľudskoprávny výbor, ktorý má povedať, či spĺňajú stanovené podmienky. Voľba verejného ochranu práv sa v parlamente uskutoční 8. februára. Terajšej ombudsmanke Jane Dubovcovej sa končí funkčné obdobie 28. marca.

Verejného ochrancu práv volí parlament z kandidátov, ktorých navrhne najmenej 15 poslancov. Za ombudsmana možno zvoliť občana Slovenskej republiky, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať.

Verejný ochranca práv nesmie byť členom politickej strany ani politického hnutia, musí mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a súhlasiť s voľbou.

Kancelária NR SR pripomína, že ombudsman je nezávislý orgán, ktorý v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom chráni základné práva a slobody fyzických a právnických osôb.