< sekcia Slovensko

R: KALIŇÁK: Všetky obvinenia opozície boli vymyslené

Na snímke podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR - Andrej Galica

Za jeho odvolanie ministra vnútra R. Kaliňáka (SMER-SD) dnes hlasovalo len 40 poslancov zo 120 prítomných.


Bratislava 23. septembra (TASR) - Celá mimoriadna schôdza Národnej rady SR iniciovaná opozíciou bola založená na výmysloch a klamstvách. Vyhlásil to dnes minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) po tom, ako v parlamente odolal aj druhému opozičnému pokusu o odvolanie pre daňovú kauzu Bašternák.

"Zachádzali až do takých absurdných klamstiev, že záchranársky vrtuľník, ktorý nedávno havaroval, patril nám, že som ho ja kúpil a že na palube boli moji zamestnanci. Už nevedia, čo by povedali, tak zachádzajú do takých absurdných obvinení," povedal na adresu opozície Kaliňák. Počas dnešnej rozpravy priamo v rokovacej sále NR SR však minister nevystúpil, pred novinármi sa vyjadril až po skončení rokovania.

Podľa jeho slov všetky obvinenia opozície boli vymyslené. Kaliňák tvrdí, že nielenže neboli predložené žiadne dôkazy, ale opozícia nepredniesla ani len indície či náznaky.

Minister tiež zopakoval, že sa s podnikateľom Ladislavom Bašternákom nevidel štyri roky. Odmietol pritom informácie Denníka N, že by sa pravidelne stretávali v škôlke, kam chodia ich deti. "Keď som povedal, že som ho štyri roky nevidel, tak som ho štyri roky nevidel. Štyri roky sme sa nestretli," dodal minister.


Výčitky opozície Kaliňákovi

Ani druhý pokus opozície vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) za daňovú kauzu Bašternák nevyšiel. Za jeho odvolanie dnes hlasovalo len 40 poslancov zo 120 prítomných. Na zosadenie člena vlády je potrebných minimálne 76 hlasov. Kaliňák ustál aj odvolávanie 7. júna.

Za Kaliňákovo odvolanie hlasovali všetci prítomní opoziční poslanci, takmer celá koalícia bola proti. Zdržal sa len Štefan Zelník z SNS.

Opozícia Kaliňákovi vyčíta, že s podnikateľom Ladislavom Bašternákom mal minister vnútra priamy obchodný vzťah. "Za 430.000 eur od neho v októbri 2013 kúpil 17-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Tá vlastní niekoľko lukratívnych nehnuteľností, ktoré majú podľa odborných odhadov realitných maklérov hodnotu viac ako šesť miliónov eur. Kaliňákov 17-percentný podiel by teda znamenal reálnu hodnotu nie 430.000 eur, ale takmer jeden milión," tvrdila opozícia s tým, že minister vnútra kúpil podiel v spoločnosti za neodôvodnene nízku cenu.

Poslanci tiež poukázali na to, že peniaze na kúpu podielu v B.A. Haus získal Kaliňák cez bankový úver vo výške 500.000 eur. Tento záväzok však do svojho majetkového priznania minister neuviedol. "V čase kúpy podielu v B.A. Haus bol už Bašternák preverovaný Kriminálnym úradom finančnej správy pre vážne podozrenia zo spáchania podvodu na neoprávnených odpočtoch DPH v sume dva milióny eur v roku 2012. Prípad začala vyšetrovať Národná kriminálna agentúra (NAKA), ale trestné oznámenie bolo odmietnuté z absurdných dôvodov," zdôraznili opoziční poslanci. Aktuálne je už vyšetrovanie obnovené.

R.FICO: Minister Kaliňák podporuje boj proti daňovým podvodom

Premiér Robert Fico (Smer-SD) ešte v júni označil opozičný návrh na vyslovenie nedôvery Kaliňákovi za vytváranie zlého mena SR počas predsedníctva v Rade Európskej únie. "Minister vnútra Robert Kaliňák počas svojho pôsobenia podporuje boj proti daňovým podvodom, vznikla Daňová kobra, ktorá tomuto štátu zachránila takmer 90 miliónov eur na nevyplatených vratkách DPH. Ministerstvo vnútra a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 miliardy eur," zdôraznil Fico.

Zároveň pripomenul, že pod Kaliňákovým vedením bol prijatý zákon o verejnom obstarávaní a bolo rozbehnuté elektronické trhovisko, kde počas rok a pol dlhej prevádzky bola úspora 85 miliónov eur. "Za toto obdobie nebola jediná podozrivá kauza v súvislosti s verejným obstarávaním a ministerstvo vnútra nakupuje o tretinu lacnejšie ako sú trhové ceny. Skúsenosti a prax ukázali, že pod vedením Roberta Kaliňáka má rezort vnútra aj polícia najlepšie výsledky v histórii samostatného Slovenska, ktoré dnes patrí medzi najbezpečnejšie krajiny Európy," vyhlásil.

Informácie, ktoré prináša opozícia, podľa Fica už Kaliňák niekoľkokrát vysvetlil pred svojimi koaličnými partnermi, ale aj priamo médiám. "A tým podozrenia jasne argumentmi a dôkazmi vyvrátil," dodal premiér, podľa ktorého je Slovensko vnímané ako dôveryhodná krajina a opozícia môže tomuto obrazu šírením nenávisti a zla škodiť, koľko chce.


J. BUDAJ : R. Kaliňák bol nádejou postkomunistickej politiky

Pred rokmi som vnímal Roberta Kaliňáka ako nádej postkomunistickej politiky, v domnienke, že on nemá dôvod preberať móresy komunistov alebo mečiarovcov. Opísal svoj predchádzajúci pohľad na šéfa rezortu vnútra poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Ján Budaj v rozprave k návrhu na odvolanie ministra z funkcie.

Zažil ho podľa vlastných slov aj v komunálnej politike, kde mal dojem, že si s ním v mnohých veciach rozumie. "A teraz mám pocit, akoby som bol v úplne inom filme, v inom svete, v inom vesmíre," zhodnotil Budaj. Kaliňák si teraz podľa jeho slov ani neprišiel do pléna priamo vypočuť kritiku.

"Veľmi by som si prial, aby zvážil cestu demokratickú, aby počúval kritiku, aby jej čelil s pokojom a bez hysterických vystúpení a aby prinášal argumenty, a nie umlčiavanie alebo zastrašovanie opozície," zdôraznil Budaj. Zatiaľ ale ministrovo mlčanie, nevysvetlenie a nepochopenie toho, že je v konflikte záujmov, ho stavia do kontinuity politiky, ktorou on sám podľa Budaja kedysi pohŕdal a odmietal ju. Čiže do kontinuity politiky bývalého režimu a mečiarizmu. Vyvarujme sa toho, aby sme sa k takýmto politikám vrátili, poznamenal Budaj v pléne.

Mihál: Kaliňák sa nemusí hanbiť, keď sa mu tak darí

Ďalší opozičný poslanec za SaS Jozef Mihál apeloval na ministra Kaliňáka, aby sa priznal, odkiaľ berie príjem 300.000 až 400.000 eur ročne, ktorý uvádza v majetkových priznaniach a pochádza z činností mimo jeho verejnej funkcie. "Veď za to sa predsa nemusí hanbiť, keď sa mu tak darí," konštatoval Mihál.

Keby prezradil, do čoho investoval a čo mu prinieslo také dobré výnosy, mohli by sa podľa poslanca od neho priučiť napríklad manažéri v dôchodcovských správcovských spoločnostiach, ktorým sa tak nedarí zhodnotiť peniaze ľudí v druhom pilieri. "Berte ho do svojich radov, poradí vám, určite," adresoval Mihál manažérom správcovských spoločností. Respektíve, keď Kaliňák odstúpi z postu ministra, jeho kariéra je podľa Mihála v tomto sektore jasná a "bude stúpať ako hviezda na investičnom nebíčku".

Pokračovanie mimoriadnej schôdze z júna

Poslanci Národnej rady SR pokračujú v odvolávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Táto mimoriadna schôdza bola otvorená ešte pred letnými prázdninami, 30. júna, predseda NR SR Andrej Danko (SNS) ju však prerušil. Do rozpravy je ešte prihlásených 18 poslancov.

Dôvodom prerušenia schôdze bolo, že líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič priniesol do pléna transparent s fotografiami podnikateľa Ladislava Bašternáka a Kaliňáka a s heslom "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne". Poslanci OĽaNO-NOVA tento plagát rozprestreli aj dnes, tvár Kaliňáka však zakrývajú fotografie z letných protestov pred bytovým komplexom Bonaparte.

Danko v júni Matoviča viackrát vyzval, aby plagát zobral preč, spomínal napríklad, že Kaliňák nedal na zverejnenie fotografie súhlas. Podľa neho nezákonný transparent je prekážkou v pokračovaní schôdze. Danko nechal Matovičovi čas na jeho odstránenie. Keďže tak šéf Obyčajných neurobil, predseda parlamentu schôdzu prerušil. Na druhý deň po rokovaní poslaneckého grémia Danko vyhlásil, že schôdza musela byť prerušená, lebo v rokovacej sále parlamentu hrozil fyzický konflikt.

Odvolanie kvôli kauze Bašternák

Opozícia žiada odvolanie Kaliňáka za to, že obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, od ktorého kúpil podiel v spoločnosti B. A. Haus. Tiež ho viní z toho, že polícia najskôr zamietla vyšetrovanie Bašternáka pre údajné daňové podvody pod koberec a vyšetrovanie sa obnovilo až po medializácii prípadu.

Vláda za Kaliňákom stojí. Vo svojom uznesení uviedla, že minister vnútra má jej dôveru. Rovnaký postoj zaujala aj Koaličná rada. "Je veľa otázok. Otázky a indície nie sú dôkazy. Preto sme sa takto rozhodli," vysvetlil predseda Mosta-Híd Béla Bugár podporu pre Kaliňáka. Pripomenul, že kauza daňového podvodu Ladislava Bašternáka sa ďalej vyšetruje. "Počkáme na výsledok," vyhlásil Bugár s tým, že potrebujú dôkazy.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.