< sekcia Slovensko

Poslanci OĽaNO zákaz chemických potratov nepresadili

Erika Jurinová Foto: TASR/Michal Svítok

Liberál považuje súčasnú legislatívu týkajúcu sa interrupcií za dobrú.

Bratislava 18. decembra (TASR) - Chemické potraty prostredníctvom liekov zákonom zakázané nebudú. Poslanci hnutia OĽaNO Richard Vašečka, Erika Jurinová a Branislav Škripek dnes nepresvedčili kolegov v poslaneckej snemovni, aby podporili ich novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva.

OĽaNO pripomína, že 31. októbra 2012 bol v Slovenskej republike Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) registrovaný preparát Medabon a dňa 31. decembra 2012 preparát Mifegyne. Tie obsahujú látky mifepriston a misoprostol, čiže látky spôsobujúce chemický potrat a vypudenie mŕtveho plodu von z tela ženy. "V Slovenskej republike sa celý tento registračný proces udial bez akejkoľvek verejnej diskusie, v tichosti, s dokonca klamlivým zdôvodnením tejto registrácie pre verejnosť spočívajúcim v odôvodnení, že ide o 'humánny liek', ktorý Slovensko muselo zaregistrovať, hoci desať členských štátov EÚ tak neurobilo. Takýto postup je zarážajúci, pretože verejná diskusia je jednou z podmienok Dohovoru o ochrane ľudských práv a biomedicíne, ku ktorej sa SR zaviazala jeho ratifikáciou," argumentovali poslanci.

Umožnenie chemického potratu používaním potratových tabletiek považujú za nepochybne dôležitú otázku verejného záujmu, ktorá musí byť predmetom diskusie naprieč politickým spektrom, ale aj diskusie vo verejnosti. Vašečka, Jurinová a Škripek zároveň poukazujú na pôvodnú verziu Hippokratovej prísahy, že "Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu". V súčasnosti lekári používajú sľub vo verzii "Zdržím sa konania a podpory činov, ktoré nie sú v súlade s týmto sľubom a podľa svojho vedomia a svedomia konania, ktoré by viedlo k strate života nenarodeného dieťaťa". "Chemický potrat je tak v rozpore so sľubom, ktorým lekári preberajú svoje diplomy," vyhlásili poslanci.

Martin Poliačik nesúhlasí so zákazom tabletky po

Na snímke poslanec Martin Poliačik.
Foto: TASR/Michal Svítok
Opozičný poslanec Martin Poliačik (SaS) nesúhlasí so zákazom tabletky po, ktorá zabraňuje nechcenému tehotenstvu. Je to podľa neho niečo iné ako chemický potrat.

"Je to posledné riešenie, ak iné možnosti zlyhali," vysvetlil v úvode 15. rokovacieho dňa 27. schôdze Národnej rady SR Poliačik, ktorý schvaľuje užívanie tejto tablety napríklad po znásilnení.

Poslanec sa vyjadroval k novele zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktoré presadzujú poslanci z OĽaNO. V právnej norme navrhujú zakázať potratové tabletky. Poliačik upozornil, že treba v tejto oblasti tabletky rozlišovať.

Liberál považuje súčasnú legislatívu týkajúcu sa interrupcií za dobrú. Poukázal na klesajúcu tendenciu umelých prerušení tehotenstva. Poliačik rečnil len pred niekoľkými poslancami, v rokovacej sále je totiž v úvode rokovacieho dňa len pár zákonodarcov.

Poslancov čakajú aj ďalšie poslanecké návrhy zákonov. Dnes by sa mala aktuálna schôdza skončiť.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.