Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

NRSR prehodnotí tresty pre zdravotníkov, posúdi platy lekárov

Pohľad do rokovacej sály parlamentu Foto: TASR/Štefan Puškáš

Na poslancov čaká aj množstvo poslaneckých návrhov zákonov, napr. návrhy ako ľahšie odhlásiť z evidencie neexistujúce vozidlo či zavedenie možnosti rozvodu dohodou bez súdneho konania.

Bratislava 23. júna (TASR) - Trest pre zdravotníkov v podobe straty registrácie až na desať rokov v prípade, ak odmietnu nastúpiť v čase núdzového stavu do práce, je neprimeraný. Toto odkázal poslancom prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý do pléna vrátil schválenú novelu Trestného zákona. Právnu normu snemovňa prehodnotí v rámci pokračujúcej 21. schôdze v utorok (25.6.) dopoludnia.

Podľa doterajších vyjadrení poslancov by parlament mal tejto pripomienke hlavy štátu vyhovieť. Súhlasil s ňou aj Ústavnoprávny výbor NR SR a odporučil plénu odobriť zmiernenie trestu na dva roky straty registrácie tak, ako to radí Gašparovič.

Zvyšným dvom námietkam prezidenta k novele Trestného zákona však poslanci zrejme nevyhovejú. Prvá sa týka zníženia trestnej sadzby zo štyroch na tri roky v prípade drogovej trestnej činnosti, čo umožní súdu uložiť aj podmienečný trest. "Nemôžem súhlasiť so znížením dolnej hranice trestnej sadzby trestu odňatia slobody zo štyroch rokov na tri roky pri trestnom čine nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi, nakoľko by sa tak nezvýhodnili len držitelia takýchto látok, ktorí ich prechovávajú pre vlastnú potrebu, ale by sa utvoril priestor na zvýhodnenie osôb, ktoré s takýmito látkami obchodujú, ergo aj priestor na rozšírenie dostupnosti drog," upozornil Gašparovič. Ústavnoprávny výbor však odporučil, aby to ostalo na zníženej trojročnej sadzbe.

Prezident asi nebude vypočutý ani v prípade námietky k paragrafu, ktorý sprísňuje trestnú sadzbu pri trestných činoch spáchaných z dôvodu nenávisti voči inej sexuálnej orientácii, kde argumentuje tým, že ak chce plénum túto problematiku riešiť, nemalo by zabúdať aj na iné sociálne skupiny. Rozhodnutie výboru má pre snemovňu, ktorá definitívne o námietkach hlavy štátu rozhodne, len odporúčací charakter. Býva však pravidlom, že snemovňa hlasuje v zhode s odporúčaniami gestorského výboru.

Počas druhého rokovacieho týždňa 21. schôdze sa bude hovoriť aj o garancii ďalšej etapy zvyšovania platov lekárov. Návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý okrem iného upravuje aj platy a bude sa o ňom definitívne hlasovať, vychádza z dohody medzi ministerkou Zuzanou Zvolenskou a Lekárskym odborovým združením (LOZ). Platy lekárov sa majú navyšovať postupne a na dvakrát s tým, že potrebné financie si nemocnice musia nájsť samé.

Po prvý raz sa majú mzdy zvýšiť k januáru 2014. Neatestovaným lekárom na 1,25-násobok priemernej mzdy a atestovaným na 2,1-násobok. Od ďalšieho roku by došlo ešte k zvýšeniu základných platov atestovaných lekárov, a to na úroveň 2,3-násobku priemernej mzdy. Celkovo by si tento krok mal po úplnom navýšení vyžiadať náklady vyše 30 miliónov eur ročne.

Na pokračujúcej schôdzi čaká na poslancov aj množstvo poslaneckých návrhov zákonov. Sú medzi nimi návrhy ako ľahšie odhlásiť z evidencie neexistujúce vozidlo bez dokladu o zošrotovaní a zavedenie možnosti rozvodu dohodou bez súdneho konania. Poslanci chcú tiež brániť zneužívaniu prednostného vyšetrenia u lekára či oslobodenie viacnásobných darcov krvi od rôznych poplatkov v zdravotníctve.