Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Slovensko

Zverejňovanie informácií podľa infozákona sa meniť nebude

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Predkladatelia chceli, aby informácie povinne zverejňovali aj občianske združenia,nadácie a neziskové organizácie, ak hospodária s verejnými prostriedkami v celkovom objeme viac ako 100.000 eur ročne.

Bratislava 28. marca (TASR) - Zverejňovanie informácií podľa infozákona sa meniť nebude. Poslanci dnes totiž odmietli novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám z dielne OĽaNO-NOVA, ktorá mala priniesť viaceré zmeny.

Predkladatelia chceli, aby informácie povinne zverejňovali po novom aj občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie, ak hospodária s verejnými prostriedkami v celkovom objeme viac ako 100.000 eur ročne. Navrhovali aj ďalšie rozšírenie okruhu povinných osôb, ktoré by mali zverejňovať informácie.

Poslanci navrhovali aj povinné zverejňovanie nielen zmlúv uzatváraných v bežnom obchodnom styku, ale aj všetkých príloh a dodatkov k povinne zverejňovaným zmluvám. Návrh počítal aj s vypustením výnimky pre Národnú diaľničnú spoločnosť.

Podľa novely sa mali povinne zverejňovať aj informácie o poskytnutom sponzorstve, dotácii, grante, finančnom príspevku alebo inej obdobnej finančnej alebo nefinančnej podpory zo strany povinných osôb.

Ďalšou zmenou malo byť povinné zverejňovanie životopisov a ďalších informácií o kandidátoch na verejnú funkciu, ako aj o úspešných kandidátoch na verejnú funkciu bezprostredne po ich nástupe do takejto funkcie.

Po novom sa tiež mali vyhotovovať a zverejňovať ročné výkazy práce prokurátorov a sudcov. Povinne sa mali zverejňovať aj právoplatné uznesenia spolu s odôvodnením o odmietnutí trestného oznámenia v prípade trestných činov korupcie.

OĽaNO-NOVA zároveň navrhovalo povinné zverejňovanie informácií poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti o svojich zriaďovateľoch a zakladateľoch. Tiež o čakacích listinách a lehotách na poskytnutie inej ako neodkladnej zdravotnej starostlivosti vrátane zrušenia možnosti. "Aby mohol byť pacient uprednostnený mimo poradia na týchto čakacích listinách," vysvetľujú predkladatelia.

Samosprávy chcelo hnutie zaviazať povinne zverejňovať schválené rozpočty aj za predchádzajúce roky, schválené záverečné účty, prehľady o stave a vývoji dlhu, zoznam dlžníkov, obecných bytov, plány nakladania s majetkom na najbližší kalendárny rok, správy hlavného kontrolóra alebo výsledky výberových konaní na vedúcich zamestnancov.

Novela mala podľa Veroniky Remišovej odtajniť niektoré informácie a pomôcť systémovo riešiť zverejňovanie informácií. "Predpokladom pre zužovanie korupcie je prístup k informáciám. Štát by pred občanmi nemal skrývať, kam dáva peniaze. Je dôležité, aby štátny aparát bol otvorený, transparentný," povedala na dnešnej tlačovej konferencii Remišová.

Podľa Gábora Grendela vládna koalícia dnešným odmietnutím opozičnej novely ukázala, že nemá záujem o väčšiu transparentnosť. Remišová avizovala, že návrhy sa OĽaNO-NOVA bude snažiť presadiť s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd).