Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

NÚSCH: Čím je dieťa menšie, tým náchylnejšie je na prehriatie

Deti sa hrajú vo fontáne, aby sa schladili v horúci letný deň, sobotu 6. augusta 2022, v Kansas City, Mo. Foto: TASR/AP

Primár Detského kardiocentra, pracoviska Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Martin Záhorec upozorňuje, že, najmä najmenšie deti, by vôbec nemali byť vystavované slnečnému žiareniu.

Bratislava 13. augusta (TASR) - Vysoké teploty predstavujú pre deti väčšiu záťaž než pre dospelých. Platí pritom, že čím je dieťa menšie, tým náchylnejšie je na prehriatie. Upozorňuje na to primár Detského kardiocentra, pracoviska Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Martin Záhorec. Ak dieťa skolabuje, rodič podľa neho nemusí ihneď vyhľadať detského kardiológa, postačiť môže aj konzultácia s pediatrom.

Na vysoké teploty reaguje podľa odborníka každý organizmus rovnako. "Roztiahnu sa nám cievy, aby sme sa mohli potiť, aby sme si mohli regulovať telesnú teplotu a udržať ju v optimálnej výške," uviedol. Deti sú podľa neho náchylnejšie na prehriatie. Upozorňuje, že, najmä najmenšie deti, by vôbec nemali byť vystavované slnečnému žiareniu.

Upozornil, že deti s chorým srdcom môžu mať menšiu rezervu zvládať také záťažové extrémy. Rizikom chorého srdca je podľa Záhorca pokles tlaku krvi, ktorý vedie k prekolapsovým a kolapsovým stavom. "Mozog nemá také okysličenie, taký prietok, aký by mal mať, a to môže viesť k odpadnutiu," vysvetlil. Osobitne náchylné sú podľa jeho slov pubertálne deti v rámci hormonálnych zmien. Na kolapsové stavy sú náchylnejšie najmä dievčatá, ktoré začínajú menštruovať, priblížil.

Odborné vyšetrenie pri kolapse je podľa primára potrebné, ak k nemu došlo napríklad počas športovej aktivity alebo v podmienkach, ktoré sú bežné. "Ak k nemu dôjde v sede alebo v stoji, v chládku alebo klimatizovanej miestnosti, nie je to normálne," upozornil. V prípade že ide o kolapsový stav, ktorý bol vyprovokovaný prostredím, nie vždy je podľa neho potrebné vyhľadať kardiológa. "Ukľudňujúco pôsobí aj konzultácia u pediatra," skonštatoval.

Ľudia by sa počas horúčav podľa neho mali vyhýbať priamemu slnku, tiež uzavretým miestnostiam s vydýchaným vzduchom. "Čo by som osobitne vyzdvihol je skleníkový efekt, napríklad uzavretého auta, kde cez okno páli slnko, a to skutočne môže zvýšiť teplotu," dodal. Upozornil, že riziko kolapsu hrozí napríklad aj v autobuse či v preplnenom kostole. Odborník odporúča zdržiavať sa v tieni a nezabúdať na ochranu pokožky. Pripomína aj dôležitosť pitného režimu, pričom radí vyhnúť sa sladeným a kofeínovým nápojom.