Slovensko

Ľahší spôsob odvolania nekompetentných riaditeľov škôl neprešiel

TASR, 18. mája 2017 9:19, aktualizované 18. mája 11:37

Opozičný člen snemovne Oto Žarnay je presvedčený, že rada školy ako samosprávny orgán má svoje nezastupiteľné miesto.

Na snímke Oto Žarnay. Foto: TASR/Jakub Kotian
Bratislava 18. mája (TASR) - Možnosti odvolávania riaditeľov škôl sa meniť nebudú. Poslanci Národnej rady SR dnes nepodporili návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a v školskej samospráve od Ota Žarnaya (nezaradený), ktorý žiadal, aby ak minister školstva a v prípade strednej zdravotníckej školy minister zdravotníctva podajú návrh na odvolanie riaditeľa školy, jej zriaďovateľ mal mať povinnosť ho akceptovať. V súčasnosti to môže aj odmietnuť.

Žarnay je presvedčený, že rada školy ako samosprávny orgán má svoje nezastupiteľné miesto. Poslanec však vidí vážne nedostatky pri riešení problémov s vedením škôl. "Veľké množstvo podnetov prichádza zo strany pracovníkov a rodičov na nevhodné správanie sa a konanie riaditeľov a nečinnosť zriaďovateľov, ktorí prehliadajú tieto závažné pochybenia. Rady školy sú buď bezzubými orgánmi, ktoré bojujú proti veterným mlynom alebo orgánmi, ktoré sú poplatné vedeniu školy a tvrdia, že 'skutok sa nestal'," uviedol.

Možnosť odvolať riaditeľa školy, ktorý uplatňuje nekalé praktiky, zbavuje sa oponentov a správa sa a koná ako neobmedzený vládca, je podľa Žarnaya pri nečinnosti zriaďovateľa takmer nulová. "Kompetentná rada školy alebo jej pracovníci i rodičia musia mať možnosť domôcť sa právneho stavu, kde nekompetentný riaditeľ bude odvolaný. Touto možnosťou je právo ministra školstva, prípadne zdravotníctva po dôkladnom prešetrení stavu, dať návrh na odvolanie riaditeľa školy, ktorý bude musieť zriaďovateľ zo zákona akceptovať," vysvetľoval Žarnay.

Súčasný zákon hovorí, že zriaďovateľ musí odvolať riaditeľa, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, za porušenie jeho zákonných povinností a obmedzení, za závažné porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov, ak sa zrušuje škola alebo školské zariadenie alebo na návrh hlavného školského inšpektora. Na návrh ministrov školstva či zdravotníctva ho môže odvolať.

Žarnay upozornil, že rady školy v súčasnosti vo väčšine prípadov disponujú oklieštenými funkciami a kompetenciami a niekde sa zredukovali akurát na komisiu rozhodujúcu o budúcom riaditeľovi. Jeho návrh mal preto zároveň rozširovať jej kompetencie. Po novom mala mať rada aj právo vyjadriť sa k vylúčeniu žiaka či riešiť podnety a sťažnosti pedagogických a nepedagogických pracovníkov, žiakov a rodičov a na postup riaditeľa školy a na základe vlastných zistení navrhovať zriaďovateľovi opatrenia na odstránenie nedostatkov v postupe.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:37

V Bratislave sa dnes pochodovalo za práva otcov
Niekoľko zástancov otcovských práv aj s transparentmi vyrazilo na pochod z Hviezdoslavovho námestia.

sk
dnes 15:19

V novom týždni by na Slovensko malo zavítať babie leto
Zmenu pocítia rýchlejšie na strednom a východnom Slovensku.

sk
dnes 14:40

Rozumná alternatíva k Merkelovej nie je, vyhlásil Sulík
Nemecké voľby podľa šéfa parlamentného zahraničného výboru Františka Šebeja (Most-Híd) nesignalizujú žiadnu katastrofu.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac