Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Zo siedmich ocenených policajtov za zásah voči Harmanovi pracujú piati

Na snímke miesto prestrelky, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Pri masakre 30. augusta 2010 zahynulo sedem ľudí, zranenia utrpelo 15 ľudí.

Bratislava 29. augusta (TASR) - Zo siedmich príslušníkov polície, ktorých pred piatimi rokmi ocenil vtedajší minister vnútra SR Daniel Lipšic za zásah voči strelcovi v Devínskej Novej Vsi Ľubomírovi Harmanovi, sú v súčasnosti policajtmi piati.

Bývalý minister Lipšic, vtedajší prezident Policajného zboru SR Jaroslav Spišiak a riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Csaba Faragó koncom septembra 2010 mimoriadne odmenili a povýšili siedmich príslušníkov polície, ktorí zasahovali počas krvavého incidentu v Devínskej Novej Vsi.

Medzi povýšenými a ocenenými policajtmi bol aj nadporučík Karol Vrchovský, ktorý utrpel počas zásahu poranenie hlavy a jedna žena - nadpráporčíčka Katarína Köszegiová. Ďalej vtedy povýšili a ocenili podpráporčíka Juraja Crmana, nadpráporčíka Františka Almášiho, nadpráporčíka Richarda Matúša, práporčíka Zoltána Perleczkyho a nadstrážmajstra Ernesta Vinczeho. Vrchovského povýšili do hodnosti kapitána "za mimoriadny prejav odvahy, keď s nasadením vlastného života zabránil strelcovi - páchateľovi Harmanovi pokračovať v trestnej činnosti". Ostatní šiesti policajti boli finančne odmenení.

"Katarína Köszegiová a Juraj Crman ukončili služobný pomer, ostatní príslušníci Policajného zboru sú naďalej v služobnom pomere zaradení v Bratislavskom kraji," uviedla koncom tohto týždňa pre TASR Andrea Dobiášová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

Išlo o policajtov z Obvodného oddelenia v Devínskej Novej Vsi a Pohotovostných motorizovaných jednotiek. Policajti za cenu svojho života a zdravia zabránili páchateľovi a strelcovi Ľubomírovi Harmanovi pokračovať v závažnej trestnej činnosti. Povýšený bol aj ďalší príslušník polície, ale keďže išlo o príslušníka špeciálnych jednotiek, na septembrovom akte 2010 sa nezúčastnil.

Pri masakre 30. augusta 2010 zahynulo sedem ľudí, zranenia utrpelo 15 ľudí. Útočník Ľubomír Harman sa po vážnom zranení policajtom sám zastrelil.

J. Spišiak: Policajti zasahovali proti Harmanovi rýchlo a kvalitne

Príslušníci polície pred piatimi rokmi zasahovali proti strelcovi z Devínskej Novej Vsi - Ľubomírovi Harmanovi rýchlo a kvalitne. Domnieva sa bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak.

Jaroslav Spišiak, archívne foto
Foto: TASR/Pavel Neubauer
"Po prvotnom hlásení o udalosti a podľa obsahu prvých informácií som nadobudol dojem, že ide o prestrelku medzi členmi organizovaných zločineckých skupín. V tom duchu som začal ukladať úlohy a prijímať opatrenia. Neskôr bolo jasné, že ide o individuálnu akciu jedného človeka. Rýchlosť a kvalita policajného zásahu ma milo prekvapila. Pociťoval som hrdosť a celkovo som bol pyšný na zasahujúcich policajtov," uviedol pre TASR Spišiak, ktorý vtedy, keď sa odohrala krvavá streľba (30. augusta 2010), zastával post policajného prezidenta SR.

Takáto krvavá udalosť sa podľa jeho názoru môže stať kedykoľvek a kdekoľvek. "Streľba bola spontánna v priestoroch obytného domu. Do hlavy človeka nevidieť a ani nie je možné predvídať jeho aktuálnu indispozíciu," povedal ďalej Spišiak.

Na otázku, aké opatrenia by mala prijať polícia, či hlavne miestne a iné úrady, aby sa takýmto udalostiam dalo prechádzať, dodal: "Ako som už uviedol, je to ťažké. Predchádzať by sa dalo efektívnym vyhodnocovaním všetkých informácií o myšlienkových pochodoch, názoroch, postojoch, plánoch občanov. Tieto informácie je možné získavať len od osôb žijúcich alebo sa pohybujúcich v okolí možnej podozrivej osoby. Tento systém tu už však bol pod riadením ŠTB ako nástroja totalitného režimu. V rámci demokratického riadenia spoločnosti boli prijaté všetky možné opatrenia."

Proti Harmanovi, ktorý strieľal z útočnej pušky vzor SA 58, zasahovali najskôr príslušníci polície vyzbrojení staršími pištoľami ČZ vzor 82, Spišiak sa však domnieva že ani kvalita policajných zbraní nezníži riziko podobných incidentov. "Žiadna pištoľ sa síce nemôže rovnať samopalu, ale policajti v bežnej hliadkovej službe nemôžu nosiť samopaly okrem mimoriadnych alebo vopred plánovaných akcií, vykonávaných na základe vyhodnotenia bezpečnostnej situácie. Kvalita policajných zbraní nezníži riziko podobných incidentov. Obdobné situácie sa udiali aj v štátoch, v ktorých sú policajné zbory vyzbrojené najmodernejšou výzbrojou a napriek tomu na elimináciu páchateľa a nastolenie bezpečnosti potrebovali viac času ako naši policajti," zdôraznil na záver exprezident policajného zboru SR.