Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

Ochrana práv Slovákov a Poliakov v Británii je prioritou parlamentov

Na snímke vpravo predseda NR SR Andrej Danko a vľavo preseda Sejmu Poľskej republiky Marek Kuchciňski počas brífingu s novinármi pri príležitosti spoločného zasadnutia predsedníctiev NR SR a Sejmu Poľskej republiky po prílete na letisko 6. novembra 2017 v Poprade. Uprostred podpredseda NR SR Martin Glváč. Foto: TASR/Adriana Hudecová

Otázka brexitu stále nie je jasná a podľa Danka už mali byť dávno zodpovedané základné otázky.

Tatranská Lomnica 6. novembra (TASR) – Slovenský a poľský parlament chcú spolupracovať pri ochrane práv obyvateľov oboch štátov žijúcich vo Veľkej Británii po brexite. Po spoločnom rokovaní v Tatranskej Lomnici to v pondelok podvečer spoločne vyhlásili predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Sejmu Poľskej republiky Marek Kuchciňski.

"Môžem konštatovať, že na našej úrovni vznikol veľmi priateľský vzťah, ktorý pomáha rozvíjať spoločné postupy Poliakov a Slovákov v oblastiach, ako je cestovný ruch, legislatíva a ochrana občanov vo vzťahu k Európskej únii (EÚ)," zhodnotil Danko s tým, že oba národy a ich obyvatelia zdieľajú vo vzťahu k EÚ rovnaké problémy.

Otázka ukončenia brexitu je jednou z priorít oboch parlamentov. "Státisíce našich občanov očakávajú, ako to dopadne, musíme sa zamýšľať predovšetkým nad ich právnou ochranou. Sociálna oblasť je tou najcitlivejšou, odovzdali sme veľmi veľa kompetencií v tejto sfére Európskej únii a dnes sa bavíme o ešte väčšej integrácii. Je naozaj na mieste sa zamýšľať nad tým, ako budú chránené práva našich ľudí, ktorí najlepšie roky svojho života žijú v štátoch EÚ a v štátoch, ktoré z Únie odchádzajú," zdôraznil Danko. Obaja predsedovia sa zhodli, že chcú chrániť svojich občanov. Zároveň však konštatovali, že zatiaľ nevedia, ako docieliť, aby poľskí i slovenskí občania žijúci v Spojenom kráľovstve dostali sociálnu ochranu a služby, na ktoré majú nárok.



Otázka brexitu stále nie je jasná a podľa Danka už mali byť dávno zodpovedané základné otázky. "Aj Poľsko, aj Slovensko sa o svojich občanov dokážu postarať, ale potrebujeme vedieť, akú kompetenciu na seba prevezme EÚ vo vzťahu k ochrane záujmov ľudí, ktorí ostanú vo Veľkej Británii," povedal predseda NR SR.

Ochrana záujmov a práv občanov žijúcich v Spojenom kráľovstve sa podľa Kuchciňského zlepší aj vtedy, ak budú slovenský a poľský parlament užšie spolupracovať a komunikovať. "Pozitívne výsledky možno očakávať vtedy, ak sa podarí v istom zmysle zatlačiť na inštitúcie EÚ, aby s týmto súhlasili a boli viac otvorené posilneniu úloh národných parlamentov v rámci EÚ," konštatoval predseda Sejmu Poľskej republiky.

Ďalším spoločným problémom, ktorého sa Poliaci a Slováci v Tatrách dotkli, sú nízke mzdy ľudí pracujúcich v západných krajinách a pre investorov zo Západu. Hovorili aj o infraštruktúre, ktorá je vážnym problémom regiónov na severe, hlavne o spojení Maďarska a Poľska cez slovenské Donovaly.

Išlo v poradí už o tretie podujatie v najvyššom parlamentnom formáte oboch krajín. Zúčastnili sa na ňom podpredsedovia parlamentov, ako aj zástupcovia partnerských skupín priateľstva oboch zákonodarných zborov.