< sekcia Slovensko

Odborári z Detvy budú opäť protestovať, tentoraz aj proti ťažbe zlata

Predseda Odborového zväzu KOVO v podniku PPS Detva Stanislav Ľupták Foto: TASR/Dušan Hein

Protest sa uskutoční presne na desiate výročie "hladového pochodu" zamestnancov PPS Detva, ktorý bol na Zelený štvrtok 2002.

Banská Bystrica/Detva 2. apríla (TASR) - Za svoje práva pri rokovaniach o Kolektívnej zmluve, ale aj proti pripravovanej ťažbe zlata v lokalite Biely vrch, budú vo štvrtok, 5. apríla pochodom protestovať odborári zo Základnej organizácie OZ KOVO pri PPS Detva. Protest sa uskutoční presne na desiate výročie "hladového pochodu" zamestnancov PPS Detva, ktorý bol na Zelený štvrtok 2002.

"Pochod začne zhromaždením zamestnancov PPS Group a Slavia TOOLS o 14.30 hod. pred areálom PPS Detva, na podporu požiadaviek odborov v spore o uzatvorenie Kolektívnych zmlúv na rok 2012 s uvedenými zamestnávateľmi," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici predseda Základnej organizácie OZ KOVO pri PPS Group Stanislav Ľupták.

Vedenie odborov totiž dodnes nevyrokúvalo podmienky novej kolektívnej zmluvy na tento rok. Tá predchádzajúca prestala platiť 31. marca 2012. "Doteraz sa ešte nikdy nestalo, že by sme boli bez platnej kolektívnej zmluvy," pripomenul Ľupták.

Tu bude player


Dohoda stroskotáva na odborárskej požiadavke navŕšenia platov a to najmä v spoločnosti Slavia TOOLS. "Vedenie tohto podniku nám ponúklo zvýšenie o smiešnych desať centov na hodinu, čo je doslova smiešne, keď vieme, že firma mala vlani zisk okolo milióna eur," uviedol Ľupták. Ich požiadavka je však 40 centov.

Pochod povedie následne od Areálu PPS Detva, smerom na cestu I/50 do Detvy a ďalej ulicou M. R. Štefánika a ulicou Partizánska pred sídlo spoločnosti EMED Slovakia na Námestí SNP v starej Detve. V čase od 15 do 17 h. bude preto platiť úplná uzávierka cesta v smere od Zvolena, v časti od Pstruše do Detvy. V smere od Lučenca bude cesta prejazdná, ale premávka bude obmedzená. Šéf detvianskych odborov očakáva na pochode účasť od 300 do 500 ľudí.

Tu bude player


Pred sídlom spoločnosti EMED Slovakia sa potom v čase od 17.15 hod uskutoční protestné zhromaždenie zamestnancov pracujúcich v Areáli PPS Detva a občanov miest a obcí regiónu Podpoľania proti zámeru ťažby zlata metódou kyanidového lúhovania v lokalite Biely vrch v bezprostrednej blízkosti Areálu PPS. "Keďže ložisko sa nachádza v bezprostrednej blízkosti areálu PPS Detva, máme obavy, že prípadná ťažba zlata by výrazne skomplikovala prácu oboch strojárskych firiem," upozornil Ľupták. "Vieme dokonca o tom, že ťažiarska spoločnosť má dokonca záujem o presunutie prevádzky Slavie TOOLS.

Výbor Základnej organizácie OZ KOVO PPS Detva dnes zároveň vyzval obyvateľov regiónu Podpoľania, predstaviteľov samospráv dotknutých miest a obcí, ako aj občianske združenia, ktoré sa angažujú v predmetnej problematike, aby svojou účasťou na protestnom zhromaždení pred sídlom spoločnosti EMED Slovakia podporili odmietavé stanoviská všetkých dotknutých samosprávnych orgánov k zámeru ťažby zlata metódou kyanidového lúhovania v lokalite Biely vrch.

PPS Group zamestnáva v súčasnosti asi 1500 ľudí, Slávia TOOLS asi 200. Ďalších takmer 300 ľudí zamestnáva niekoľko ďalších strojárskych a drevárskych spoločností, sídliacich v areáli PPS Detva.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

\r\n
\r\nDohoda stroskotáva na odborárskej požiadavke navŕšenia platov a to najmä v spoločnosti Slavia TOOLS. \"Vedenie tohto podniku nám ponúklo zvýšenie o smiešnych desať centov na hodinu, čo je doslova smiešne, keď vieme, že firma mala vlani zisk okolo milióna eur,\" uviedol Ľupták. Ich požiadavka je však 40 centov.
\r\n
\r\nPochod povedie následne od Areálu PPS Detva, smerom na cestu I/50 do Detvy a ďalej ulicou M. R. Štefánika a ulicou Partizánska pred sídlo spoločnosti EMED Slovakia na Námestí SNP v starej Detve. V čase od 15 do 17 h. bude preto platiť úplná uzávierka cesta v smere od Zvolena, v časti od Pstruše do Detvy. V smere od Lučenca bude cesta prejazdná, ale premávka bude obmedzená. Šéf detvianskych odborov očakáva na pochode účasť od 300 do 500 ľudí.
\r\n
\r\n
Tu bude player

\r\n
\r\nPred sídlom spoločnosti EMED Slovakia sa potom v čase od 17.15 hod uskutoční protestné zhromaždenie zamestnancov pracujúcich v Areáli PPS Detva a občanov miest a obcí regiónu Podpoľania proti zámeru ťažby zlata metódou kyanidového lúhovania v lokalite Biely vrch v bezprostrednej blízkosti Areálu PPS. \"Keďže ložisko sa nachádza v bezprostrednej blízkosti areálu PPS Detva, máme obavy, že prípadná ťažba zlata by výrazne skomplikovala prácu oboch strojárskych firiem,\" upozornil Ľupták. \"Vieme dokonca o tom, že ťažiarska spoločnosť má dokonca záujem o presunutie prevádzky Slavie TOOLS.
\r\n
\r\nVýbor Základnej organizácie OZ KOVO PPS Detva dnes zároveň vyzval obyvateľov regiónu Podpoľania, predstaviteľov samospráv dotknutých miest a obcí, ako aj občianske združenia, ktoré sa angažujú v predmetnej problematike, aby svojou účasťou na protestnom zhromaždení pred sídlom spoločnosti EMED Slovakia podporili odmietavé stanoviská všetkých dotknutých samosprávnych orgánov k zámeru ťažby zlata metódou kyanidového lúhovania v lokalite Biely vrch.
\r\n
\r\nPPS Group zamestnáva v súčasnosti asi 1500 ľudí, Slávia TOOLS asi 200. Ďalších takmer 300 ľudí zamestnáva niekoľko ďalších strojárskych a drevárskych spoločností, sídliacich v areáli PPS Detva.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Protest sa uskutoční presne na desiate výročie \"hladového pochodu\" zamestnancov PPS Detva, ktorý bol na Zelený štvrtok 2002."}