Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

Odborníci vyzývajú zaviesť povinnú školskú dochádzku deťom z Ukrajiny

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Aktuálne údaje o tom, aká časť detí z Ukrajiny nenavštevuje na Slovensku školy, nie sú podľa odborníkov dostupné.

Bratislava 30. júna (TASR) - Odborná verejnosť žiada ministra školstva, aby čo najskôr zaviedol povinnú školskú dochádzku pre všetky deti v príslušnom veku na našom území vrátane detí z Ukrajiny. TASR o tom informovali z Centra vzdelávacích analýz (CVA). Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora potvrdil, že povinná školská dochádzka bude zavedená od septembra 2024.

Odborníci poukázali, že žiaci základných a stredných škôl na celom Slovensku si v piatok prevezmú vysvedčenia, čo však neplatí o všetkých deťoch z Ukrajiny v školopovinnom veku, ktoré prišli na Slovensko v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa posledných odhadov navštevovala základné školy iba približne polovica z nich. Na tieto deti sa podľa stanoviska rezortu školstva nevzťahuje povinná školská dochádzka. Upozorňujú, že to bude mať negatívny dosah na deti samotné, ako aj na celú spoločnosť. Zdôrazňujú, že takýto postup je nesprávny a neudržateľný. Súčasne je podľa nich nevyhnutné poskytnúť školám adekvátnu podporu tak, aby tieto deti dokázali prijať a plnohodnotne začleniť do vzdelávania.

Aktuálne údaje o tom, aká časť detí z Ukrajiny nenavštevuje na Slovensku školy, nie sú podľa odborníkov dostupné. Na základe starších údajov z minulého roka bolo možné odhadovať, že do základných škôl chodila len necelá polovica týchto detí. "Domnievame sa, že situácia je skutočne vážna. Z našich zistení napríklad vyplýva, že v Bratislavskom kraji prijala v školskom roku 2022/2023 všetky ukrajinské deti menej ako polovica základných škôl," uviedla Alexandra Ostertágová z CVA, ktoré výskum realizovalo v spolupráci so Štátnou školskou inšpekciou.

"Neuplatňovanie povinnej školskej dochádzky vo vzťahu k deťom z Ukrajiny je v rozpore s našou ústavou, so školským zákonom aj s Dohovorom OSN o právach dieťaťa. Vyzývame ministra, aby ich účasť na vzdelávaní zabezpečil čo najskôr," povedala právnička z Ligy za ľudské práva Miroslava Mittelmannová. Viktor Križo z Inklucentra – Centra inkluzívneho vzdelávania zároveň zdôrazňuje, že uplatňovanie povinnej školskej dochádzky musí ísť ruka v ruke s poskytovaním potrebnej podpory pracovníkom pôsobiacim v školách.

Bútora poznamenal, že po dohode s pracovnou skupinou a odborníkmi sa zhodli na tom, že školská dochádzka pre žiakov z Ukrajiny bude povinná od septembra 2024. "Z kapacitných dôvodov sme to ešte neboli schopní urobiť v tomto školskom roku tak, aby to bolo naozaj povinné. Pretože povinná školská dochádzka znamená vynútiteľnosť a vynucovanie a potrebujeme mať pomerne veľkú súhru s ďalšími rezortami - ministerstvom práce a ministerstvom vnútra," vysvetlil.

V nastávajúcom školskom roku 2023/2024 sa chce ministerstvo školstva zamerať na posilnenie jazykovej prípravy detí cudzincov na školách a využívanie voľnočasových aktivít pre deti, ktoré sa momentálne vzdelávajú online. Zároveň pripravuje legislatívnu úpravu, ktorá stanoví podmienky, za ktorých bude školská dochádzka od školského roku 2024/2025 povinná aj pre deti so statusom cudzinca s dočasným útočiskom.