Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár
< sekcia Slovensko

Odškodné pre funkcionárov by malo byť obmedzené

Daniel Lipšic Foto: TASR/Martin Baumann

NOVA chce strop na odškodné pre verejných funkcionárov do výšky ich ročného platu.

Bratislava 8. novembra (TASR) - Maximálna výška odškodného pre verejného funkcionára, ktoré mu prizná súd, by mala byť obmedzená, a to maximálne do výšky jeho ročného príjmu. V novele Občianskeho zákonníka to navrhuje poslanec NR SR Daniel Lipšic. Právnu normu predloží na januárovú schôdzu parlamentu a je reakciou na státisícové odškodné, ktoré verejní funkcionári na súdoch získavajú.

Limit stanovený do výšky ročného príjmu je podľa Lipšicových slov adekvátny. "V EÚ nie je krajina, ktorá by priznávala politikom a sudcom také vysoké nemajetkové ujmy ako v SR," povedal.

Lipšic ako príklad uviedol, že sudca, ktorý prepustil pre svoju chybu Karola M. z väzby, dostal sankciu v podobe 50-percentých zrážok z platu na rok, čo je asi 15.000 eur. "Generálna prokuratúra (GP) SR potvrdila pravosť prepisu telefonátu Harabin - Baki S. a pán Harabin vysúdil za pravdu 150.000 eur. V akej krajine žijeme?" pýtal sa Lipšic na dnešnom brífingu, ktorý aj so svojimi spolustraníkmi z Hnutia Nová väčšina - Dohoda zorganizoval pred bratislavským komplexom Octopus, v ktorom má byt aj predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Ten sa podľa Lipšica rád chváli tým, že tento byt kúpil z peňazí, ktoré vysúdil od médií.

"Pán Harabin tento týždeň vysúdil 150.000 eur za to, že GP potvrdila pravosť prepisu jeho rozhovoru s narkobarónom Bakim S. Premiér Robert Fico vysúdil od médií dohromady takmer 236.000 eur. To sa naozaj majú jednak vydavatelia a v konečnom dôsledku daňoví poplatníci poskladať na nehnuteľnosti pre vybraných politikov a sudcov?" pýtal sa Lipšic s tým, že takmer všetky prípady, kedy sú postihnuté médiá, Slovensko následne v Štrasburgu prehráva.

Opozičný poslanec sa domnieva, že situácia v slovenskej justícii je momentálne horšia ako v Bielorusku. "Vládne tu justičná mafia, ktorá rozhoduje svojvoľne a posúva nás k nespravodlivému štátu, kde sa bežní ľudia nemôžu na súde spravodlivosti domôcť, ale vysoko postavené osoby kedykoľvek," dodal.