Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Slovensko

OĽaNO: Hodnotenie eurofondových projektov sa menilo po vyhlásení výzvy

Na snímke poslankyňa Veronika Remišová. Foto: TASR - Michal Svítok

Veronika Remišová zároveň vyzvala SNS, aby sa vzdala ministerstva školstva a ak to neurobí, zakročiť by mal premiér Robert Fico.

Bratislava 31. júla (TASR) - Kritériá na hodnotenie projektov z výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier (PVVC) sa menili v čase, keď už bola výzva raz vyhlásená. A to v čase, kedy bol ministrom školstva Peter Plavčan (nom. SNS). Šéf rezortu teda klamal, keď hovoril, že sa to nedialo za jeho ministrovania. Uviedla to na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). Zároveň vyzvala SNS, aby sa vzdala ministerstva školstva a ak to neurobí, zakročiť by mal premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Pán minister tvrdil, že kritériá výberu projektov boli schválené ešte v roku 2015, a teda on s nimi nič nemá," povedala Remišová. Poukázala na dokument z mája 2016, podľa ktorého ministerstvo zrušilo výzvu vyhlásenú ešte ministrom Jurajom Draxlerom. Ide o výzvu na PVVC. "V kolónke dôvod zrušenia výzvy je napísané, že podstatná zmena podmienok poskytnutia príspevku, zmena kritérií pre výber projektov. Nie je pravda, že sa nemenili kritériá. Menili sa práve kritériá," zdôraznila.

Koncom mája 2016 ministerstvo pod Plavčanovým vedením vyhlásilo výzvu už so zmenenými niektorými bodovacími kritériami. "Hlavnou zmenou bolo zvýšenie počtu bodov veľmi subjektívneho kritéria, kritéria miera originálnosti projektu," uviedla Remišová. Toto kritérium malo podľa jej slov väčší počet bodov ako to, či je projekt vôbec realizovateľný. Takáto zmena kritérií dáva podľa OĽaNO priestor na manipuláciu. Mohla podľa Remišovej pomôcť vyradiť tie projekty, ktoré SNS vyradiť chcela.

Zodpovednosť by mal podľa OĽaNO niesť minister Plavčan, ktorý je zodpovedný aj za svojich podriadených. Remišová poukázala aj na firmy, ktoré nikdy nerobili výskum a napriek tomu prišli k dotácii. "Nemá význam dotovať výskumné schránky," poznamenala. Poslankyňa by privítala, keby sa výzva zrušila a peniaze sa použili účelne. Pripomenula, že OĽaNO plánuje iniciovať odvolávanie ministra Plavčana z funkcie. Podpisy na mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ešte nemá.

"Chceme odvolať ministra, ale oveľa radšej by sme boli, keby sa SNS vzdala rezortu. Spôsobujú tam obrovské škody," uviedla poslankyňa Remišová. Eurofondy rozdelili nominanti SNS podľa jej slov "vyslovene hlúpym spôsobom". Poukázala na niektoré firmy vrátane tej, ktorá dostala vyše päť miliónov eur na výskum v oblasti testovania procesov krízového manažmentu vo verejnej správe. Za peniaze si chce prenajať počítačovú infraštruktúru na realizáciu projektu. Podľa Remišovej je to systém na vysávanie peňazí.

Plavčana pre rozdeľovanie eurofondov dnes kritizovala aj SaS. Poukázala, že mohlo dôjsť ku korupcii. Odvoláva sa na svedectvo jedného z neúspešných uchádzačov, ktorý hovorí, že člen komisie mal žiadať zo sedemmiliónovej dotácie 20-percentnú províziu. "Z podpory slovenskej vedy a výskumu sa stal jeden veľký škandál s politickým krytím SNS. Neodmysliteľne k nemu patrí mlčanie premiéra Fica i utekanie ministra Plavčana pred novinármi. Ak Peter Plavčan zotrvá vo funkcii do konca augusta, bude čeliť opozičnému odvolávaniu v parlamente," uviedol poslanec NR SR Branislav Gröhling (SaS).

Na rozdeľovanie eurofondov ministerstvom školstva sa pozrie aj Národná kriminálna agentúra (NAKA). Ministerstvo školstva sa k policajnej kontrole nevyjadruje, šéf rezortu však víta činnosť kompetentných orgánov. Výzva na PVVC je už podľa rezortu školstva uzavretá. Po jej uzavretí už podľa Plavčana prebieha štandardná kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Pri druhej problematickej výzve na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja, na ktorú upozornili rektori vysokých škôl a predseda SAV už požiadal minister o kontrolu Európsku komisiu (EK). Nakoľko táto výzva je stále otvorená, do ukončenia kontrol bol proces schvaľovania projektov pozastavený.

Rezort školstva: Pri podozrení z brania úplatkov sa treba obrátiť na zodpovedné orgány



Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


V prípade akéhokoľvek podozrenia ohľadom podplácania či brania úplatkov je potrebné obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní, ktoré môžu v tomto smere konať. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR zároveň bude v takomto prípade plne spolupracovať. Takto reagovalo na medializované informácie, že pri rozdeľovaní eurofondov na vedu a výskum mohlo dôjsť aj ku korupcii.

"Zároveň platí, že minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan má záujem, aby bol proces odborného hodnotenia doručených projektov uchádzajúcich sa o podporu z EÚ zdrojov, do ktorého nijakým spôsobom nezasahoval, preverený," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová. Pripomenula, že minister preto nariadil vykonanie mimoriadneho preverenia výberového procesu schvaľovania žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Zároveň požiadal o kontrolu aj Európsku komisiu.

"Do ukončenia kontrol bol preto proces schvaľovania pozastavený. Ministerstvo školstva sa nebude vyjadrovať k priebehu kontrol orgánov na to určených, a to až do ich ukončenia. Činnosť všetkých kompetentných orgánov pri prešetrovaní minister osobne víta," dodala Skokanová.

Televízia Markíza vo svojom nedeľnom (30.7.) večernom spravodajstve informovala, že jeden z neúspešných uchádzačov o peniaze na výskum a vývoj menovite hovorí o členovi komisie, ktorý zo sedemmiliónovej dotácie chcel províziu 20 percent.

Ministerstvo reagovalo aj na tvrdenia opozičného hnutia OĽaNO-NOVA, že kritériá na hodnotenie projektov z výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier (PVVC) sa menili v čase, keď už bola výzva raz vyhlásená. A to v čase, keď bol ministrom školstva Peter Plavčan (nom. SNS). "Podmienky oprávnenosti žiadateľov boli napriek terajšej kritike vždy odsúhlasené zástupcami akademickej i podnikateľskej obce, ktorí tak boli do prípravy výziev aktívne zapájaní," uviedol rezort školstva.

V prípade výzvy PVVC sa tak podľa ministerstva stalo schválením jej zámeru ešte na konci novembra 2015, pričom všetci, či už zástupcovia akademických/výskumných inštitúcií, Slovenskej akadémie vied, alebo podnikateľských zväzov, boli jednohlasne za. "V novembri 2015 bol teda schválený zámer výzvy PVVC a podmienky oprávnenosti žiadateľov. Hodnotiace kritériá boli schválené monitorovacím výborom v máji 2016 a zámer výzvy a podmienky oprávnenosti žiadateľov boli schválené v novembri 2015," dodal rezort školstva.