Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

ONDEK: Hrozí, že platy pedagógom v škôlkach a ZUŠ sa nezvýšia

Na snímke predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Ondek upozorňuje, že ak ministerstvo nestihne májový termín na predkladanie zmien zákonov, tak ďalší bude až koncom júna.

Bratislava 19. mája (TASR) – Pedagogickí zamestnanci v materských školách, centrách voľného času, školských kluboch detí či základných umeleckých školách (ZUŠ) ešte nemajú isté zvyšovanie platov od septembra tak, ako to bude u ich kolegov na základných či stredných školách. Upozornil na to dnes predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Pavel Ondek. Dôvodom je, že doteraz ministerstvo školstva nepredložilo zákon, ktorým chcelo presadiť zvýšenie platov aj pre túto kategóriu zamestnancov.

„Súčasná situácia pre tieto kategórie zamestnancov je veľmi zlá. Pokiaľ bol prísľub, že navýšenie minister školstva presadí cez zákon o financovaní škôl, tak ten termín, myslím si, asi dodržaný nebude, pretože do 26. mája je potrebné dať legislatívnu zmenu zákona do parlamentu cez poslancov tak, aby sa ním mohol zaoberať ešte parlament v júni,“ uviedol Ondek. Minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS) ešte vo februári hovoril, že plánuje v máji predložiť na rokovanie vlády a parlamentu zákon, ktorým chce presadiť šesťpercentné zvýšenie platov učiteľov v originálnych kompetenciách od 1. septembra.

"Čo sa týka zvyšovania platov zamestnancov v materských školách, centrách voľného času či základných umeleckých školách, ktorých zriaďovanie je v originálnej kompetencii obcí, v tomto smere ešte bude prebiehať diskusia o zabezpečení finančných prostriedkov na originálne kompetencie obcí ako s odborármi, tak aj so zástupcami ZMOS," uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová. Zároveň pripomenula, že pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva, ako aj vysokoškolským pedagógom boli platy zvyšované v januári 2016, a to o štyri percentá, ďalšie navýšenie bolo o šesť percent od 1. septembra 2016. Rast platov o šesť percent je garantovaný v Programovom vyhlásení vlády SR aj v rokoch 2018, 2019 a 2020. "Okrem toho chceme zabezpečiť, aby sa platy v regionálnom a vysokom školstve zvýšili aj nad rámec Programového vyhlásenia vlády SR - o šesť percent aj v septembri 2017," dodala.

Ondek upozorňuje, že ak ministerstvo nestihne májový termín na predkladanie zmien zákonov, tak ďalší bude až koncom júna. Ale parlament by sa ním mohol zaoberať až po prázdninách v septembri. Negatívom podľa neho je aj to, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na tohtotýždňovom sneme nesúhlasilo s možnosťou navýšenia platov od septembra 2017. ZMOS totiž dlhodobo upozorňuje, že obce a mestá nemajú vo svojich rozpočtoch peniaze na takéto zvýšenie platov. Platy učiteľov by sa mali podľa nich upravovať vždy k prvému januáru. „Počas roka máme nájsť ďalšie zdroje, ktoré neboli plánované na zvýšenie platov. Ak by došlo medziročne k nejakému nárastu, tak to musí dofinancovať vlastne štát, na tom budeme trvať," uviedol tento týždeň podpredseda ZMOS Štefan Bieľak.

Platy sa budú od septembra tohto roka zvyšovať pedagogickým a odborným zamestnancov. V rozpočte ministerstva školstva je na to vyčlenená suma 30 miliónov eur. Programové vyhlásenie vlády počíta s tým, že platy učiteľov sa majú zvyšovať každoročne od 1. 1. 2018.

V súčasnosti základné a stredné školy spadajú pod prenesené kompetencie miest a obcí, čo znamená, že peniaze na ich chod prichádzajú priamo od štátu vo forme normatívu na žiaka. Materské školy, ZUŠ, CVČ, školské kluby detí, školské jedálne, školské internáty patria pod originálne kompetencie miest a obcí a ich chod je platený z podielových daní miest a obcí. Do originálnych kompetencií spadá približne 25.000 zamestnancov.