Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Slovensko

Opozícia kritizuje skrátenie diskusie k Trestnému zákonu, pôjde na ÚS

Na snímke dolný rad sprava predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) a podpredseda parlamentu Michal Šimečka (PS) sedia v rokovacej sále pred hlasovaním o návrhu na skrátené konanie o novele Trestného zákona v Bratislave vo štvrtok 25. januára 2024. Foto: TASR - Pavel Naubauer

Opozícia hovorí o porušení práv poslancov.

Bratislava 25. januára (TASR) - Vládna koalícia umlčala opozíciu, potrebuje aspoň jeden deň účinnosti novely Trestného zákona, aby oslobodila "svojich ľudí". Vyhlásili to predstavitelia PS, KDH a SaS na tlačovej konferencii po tom, ako poslanci z vládnej koalície odsúhlasili skrátenie diskusie v prvom čítaní. Pre novelu sa plánuje opozícia obrátiť aj na Ústavný súd (ÚS) SR, hovorí o porušení práv poslancov.

"Umlčali opozíciu, usekli diskusiu 'na hulváta'. Podľa mňa aj vedia, že s tým ÚS nikdy nebude súhlasiť, že to bude problém, ale akoby im to už bolo všetko jedno," skonštatoval predseda PS Michal Šimečka na margo postupu koalície. Vidí za tým zámer čo najskôr prijať novelu, aby zmeny platili aspoň jeden deň a vláda mohla dať slobodu svojim nominantom čeliacim obvineniam a stíhaniam. Spôsob rokovania a procesy v parlamente sú podľa neho mimo rámca bežného právneho štátu a demokratických procesov. "Je to nesmierne nebezpečné," upozornil.

Predseda KDH Milan Majerský doplnil, že opoziční poslanci diskutovali niekoľko dní o návrhu na skrátené legislatívne konanie vecne, odborne a slušne. Rovnako kritizoval skrátenie diskusie k novele v prvom čítaní. Obdobne situáciu vníma aj líder SaS Richard Sulík. Novelizáciu označil za obrovskú amnestiu. "Stačí, že novela bude platiť jeden deň a už sa to nebude dať nikdy viac vrátiť," upozornil. Avizoval, že pre podozrenia z porušenia práv poslancov sa obrátia na ÚS.

Mária Kolíková (SaS) priblížila, že na ÚS sa plánujú obrátiť v súvislosti s porušením práva poslancov na účasť na správe veci. Zdôraznila, že poslanci zastupujú občanov a koalícia z nich urobila len pozorovateľov. "Som presvedčená, že právo poslancov zakotvené v ústave bolo hrubo porušené a ako poslanci máme právo obrátiť sa na ÚS," uviedla s tým, že bude žiadať aj zabezpečenie odkladu vykonateľnosti rozhodnutia parlamentu o skrátenom legislatívnom konaní. Ak by ÚS vyhovel, fakticky by to podľa jej slov znamenalo, že by sa ďalej nemalo pokračovať v diskusii ani v ďalších čítaniach.

Hnutie Slovensko rovnako kritizovalo skrátenie diskusie. Postup vládnej koalície vyčíta najmä predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD). Hnutie pripomenulo jeho sľuby, že sa nebude siahať na právo poslancov vyjadriť sa v rozprave. Pripomenulo aj skoršie vyjadrenie ÚS, že samotné skrátené konanie nestačí na vyhlásenie protiústavnosti zákona, ale ak sa aj obmedzí diskusia v parlamente, už to protiústavné byť môže. "Koalícia ignoruje tento judikát ÚS a valcuje legislatívny proces naďalej," vyhlásilo hnutie.