< sekcia Slovensko

Opozícia odmieta predĺženie lehoty pre sudcov na rozhodnutie o väzbe

Ilustračné foto. Foto: TASR – Štefan Puškáš

V Trestnom zákone sa sprísňuje sadzba pri trestnom čine založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, ktorý sa dostane do kategórie obzvlášť závažných zločinov.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Lehota na rozhodovanie sudcov o zadržanej a zatknutej osobe by sa nemala predĺžiť zo 72 na 144 hodín. Navrhuje to poslankyňa Mosta-Híd Lucia Žitňanská. Zrušenie predĺženia tzv. sudcovskej lehoty navrhuje aj Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA).

Žitňanská zároveň navrhuje vo svojom pozmeňujúcom návrhu k novele Ústavy SR ponechať predĺženie lehoty zadržania osoby podozrivej zo spáchania trestných činov terorizmu zo 48 na 96 hodín. Zmeny ústavy sú súčasťou vládneho protiteroristického balíčka. Opozícia má voči zmenám viaceré výhrady a navrhuje svoje úpravy.

O balíčku protiteroristických opatrení rokujú poslanci NR SR v zrýchlenom konaní. Podľa neho majú polícia, prokuratúra, súdy a tajné služby získať v boji proti terorizmu rad nových oprávnení. Návrhy vznikli expresne po sérii teroristických útokov v Paríži.

Cieľom zásahu do Ústavy SR je zdvojnásobiť lehotu, počas ktorej môže byť osoba podozrivá zo spáchania trestných činov terorizmu zadržaná, a to zo súčasných 48 na 96 hodín (štyri dni). Rovnako na dvojnásobok sa má predlžiť aj doba, v rámci ktorej musí sudca zadržanú osobu od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo ju prepustiť na slobodu, a to zo 72 na 144 hodín (šesť dní). Celková lehota pre orgány činné v trestnom konaní a pre súdy na zadržanie osoby v súvislosti s týmto trestným činom tak má byť až desať dní.

V Trestnom zákone sa sprísňuje sadzba pri trestnom čine založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, ktorý sa dostane do kategórie obzvlášť závažných zločinov. Ministerstvo spravodlivosti konštatovalo, že inak sú tresty pokiaľ ide o terorizmus postačujúce.

Najviac zásahov vláda urobila do Trestného poriadku. Navrhuje zavedenie takzvanej obligatórnej väzby. Ak prejde, súd bude môcť zobrať do väzby osobu, ktorá je obvinená z trestného činu, ktorý súvisí s terorizmom, bez uvedenia dôvodu. Podozrivých z terorizmu bude môcť Slovensko držať vo väzbe v odôvodnených prípadoch až päť rokov. Terorizmus pritom rozšíri agendu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude mať prerokúvanie takýchto trestných činov na starosti.

V prípade novely ústavy bude musieť vládna strana Smer-SD pri definitívnom hlasovaní získať v parlamente podporu opozície, keďže je potrebných minimálne 90 hlasov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.