Slovensko

Organizovaný zločin na Slovensku prešiel postupným prerodom, tvrdí SIS

TASR, 19. júna 2017 19:29

Okrem ekonomickej kriminality podľa SIS patrili v hodnotenom období medzi najväčšie zdroje príjmu organizovaného zločinu v SR výroba, pašovanie a distribúcia drog a prekurzorov na ich výrobu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 19. júna (TASR) - Organizovaný zločin na Slovensku prešiel postupným prerodom a namiesto jednoduchej násilnej trestnej činnosti sa stále viac zameriava na páchanie sofistikovanejšej trestnej ekonomickej činnosti, ktorá je výnosnejšia, ťažšie odhaliteľná a trestne stíhateľná. Uvádza sa v správe slovenskej tajnej služby, ktorá je od dnešného dňa zverejnená na jej webovej stránke.

Takýto vývoj, podľa dnešnej správy Slovenskej informačnej služby (SIS), podporuje aj skutočnosť, že slovenské policajné zložky už eliminovali väčšinu z najsilnejších zločineckých skupín orientujúcich sa na páchanie násilnej trestnej činnosti.

Okrem ekonomickej kriminality podľa SIS patrili v hodnotenom období, teda v minulom roku, medzi najväčšie zdroje príjmu organizovaného zločinu v SR výroba, pašovanie a distribúcia drog a prekurzorov na ich výrobu. Slovensko je jednou z tranzitných krajín na prepravu drog z Balkánu do západnej Európy, z ktorých len malá časť sa spotrebúva na Slovensku.

Okrem klasických, takzvaných tvrdých drog (heroín, kokaín) SIS v minulom roku zaznamenala zvýšený dopyt po lacných syntetických drogách, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, najmä v Česku, na Balkáne a na Ukrajine.

Na Slovensku sa ich výroba vďaka legislatívnym opatreniam a zásahom bezpečnostných zložiek už čiastočne obmedzila, ale naďalej sú tieto drogy spolu s prekurzormi na ich výrobu dovážané na slovenský trh zo zahraničia. Okrem obchodov so syntetickými drogami SIS zaznamenala aj prípady nelegálneho obchodovania s pravými a falošnými liekmi.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:21

VIDEO: Na národnú púť do Šaštína-Stráží pôjdu aj dva mimoriadne vlaky
V deň púte, 15. septembra, vypraví Železničná spoločnosť Slovensko mimoriadne vlaky pre pútnikov smerujúcich do Šaštína. video

sk
dnes 15:00

PRIESKUM: Pre dve tretiny ľudí sú zmeny v súdnictve správne
Prieskum zisťoval, aký má verejnosť názor na zmeny, ktoré sa udiali v slovenskom súdnictve za posledné roky.

sk
dnes 15:00

VIDEO: Slovenská republika si pripomína augustové udalosti z roku 1968
Invázie pod krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií (12 tankových, 13 motostreleckých, dve výsadkové) a jedna letecká armáda. video

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac