Slovensko

Organizovaný zločin na Slovensku prešiel postupným prerodom, tvrdí SIS

TASR, 19. júna 2017 19:29

Okrem ekonomickej kriminality podľa SIS patrili v hodnotenom období medzi najväčšie zdroje príjmu organizovaného zločinu v SR výroba, pašovanie a distribúcia drog a prekurzorov na ich výrobu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 19. júna (TASR) - Organizovaný zločin na Slovensku prešiel postupným prerodom a namiesto jednoduchej násilnej trestnej činnosti sa stále viac zameriava na páchanie sofistikovanejšej trestnej ekonomickej činnosti, ktorá je výnosnejšia, ťažšie odhaliteľná a trestne stíhateľná. Uvádza sa v správe slovenskej tajnej služby, ktorá je od dnešného dňa zverejnená na jej webovej stránke.

Takýto vývoj, podľa dnešnej správy Slovenskej informačnej služby (SIS), podporuje aj skutočnosť, že slovenské policajné zložky už eliminovali väčšinu z najsilnejších zločineckých skupín orientujúcich sa na páchanie násilnej trestnej činnosti.

Okrem ekonomickej kriminality podľa SIS patrili v hodnotenom období, teda v minulom roku, medzi najväčšie zdroje príjmu organizovaného zločinu v SR výroba, pašovanie a distribúcia drog a prekurzorov na ich výrobu. Slovensko je jednou z tranzitných krajín na prepravu drog z Balkánu do západnej Európy, z ktorých len malá časť sa spotrebúva na Slovensku.

Okrem klasických, takzvaných tvrdých drog (heroín, kokaín) SIS v minulom roku zaznamenala zvýšený dopyt po lacných syntetických drogách, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, najmä v Česku, na Balkáne a na Ukrajine.

Na Slovensku sa ich výroba vďaka legislatívnym opatreniam a zásahom bezpečnostných zložiek už čiastočne obmedzila, ale naďalej sú tieto drogy spolu s prekurzormi na ich výrobu dovážané na slovenský trh zo zahraničia. Okrem obchodov so syntetickými drogami SIS zaznamenala aj prípady nelegálneho obchodovania s pravými a falošnými liekmi.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:10

Teplo na pracovisku musí zamestnávateľ riešiť, môže spôsobiť i závraty
Pitnú vodu musí zamestnávateľ zabezpečiť i na vlastné náklady. Hlavný hygienik odporúča konzumovať aj nápoje slúžiace na doplnenie solí a látok stratených nadmerným potením.

sk
dnes 8:57

Ôsmim zástupcom v Súdnej rade končí tretie volebné obdobie
Medzi nimi sa s kľúčovým orgánom súdnictva lúči doterajšia predsedníčka rady Jana Bajánková, ako aj podpredseda Ján Vanko.

sk
dnes 7:48

Envirorezort rokuje o hraniciach bukových pralesov
Karpatské bukové pralesy, na Slovensku rozprestierajúce sa v Národnom parku Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, sú na Zozname svetového dedičstva UNESCO desať rokov.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac