Slovensko

Pietna spomienka na vojakov, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí

TASR, 19. januára 2014 14:53, aktualizované 19. januára 16:31

Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval pred ôsmimi rokmi v lesnom teréne, asi 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť.

Hejce 19. januára (TASR) – Pamiatku 42 obetí havárie slovenského vojenského lietadla si dnes v maďarskej obci Hejce uctili predstavitelia ministerstiev obrany Slovenskej republiky a Maďarska, zástupcovia ozbrojených síl oboch krajín, pozostalí i obyvatelia obce.
Pietna spomienka pri príležitosti 8. výročia leteckého nešťastia pri obci Hejce na vrchu Borsó 19. januára 2014. Na snímke pomník na mieste nešťastia na vrchu Borsó, v pozadí priesek v lese, ktoré spravilo padajúce lietadlo. Foto: TASR/Milan Kapusta

Pri tragickej udalosti na kopci Borsó pred ôsmimi rokmi prišlo o život 41 slovenských vojakov a jeden civilný zamestnanec rezortu obrany. Haváriu prežil jediný človek, dôstojník Martin Farkaš. Lietadlo AN-24 sa vtedy vracalo s príslušníkmi slovenského kontingentu KFOR z Kosova.

Pietna spomienka sa každoročne koná pri pamätníku v obci Hejce, ako aj na vrchu Borsó. Slovenský minister obrany Martin Glváč dnes na mieste nešťastia označil 19. január 2006 za najčiernejší dátum v novodobých dejinách Ozbrojených síl (OS) SR.

"Naozaj toto miestom je dôkazom, že niekedy rozhodujú sekundy, minúty, či pár metrov o tom, čo bude a čo nebude. Myslím, že je to memento aj pre náš súkromný život, že naozaj ten život sa mení z minúty na minútu a prichádzajú chvíle, o ktorých ráno nevieme, že sa udejú. U vojakov je to zrejme o to dynamickejšie," uviedol minister pre novinárov.

Galéria: Pietna spomienka na tragédiu v obci Hejce

Náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek dodal, že spomienka patrí aj ďalším slovenským vojakom, ktorí počas výkonu služby prišli o život. "Žiaľbohu, aj smrť patrí k tomu, čo prináša vojenské povolanie. Za 20 rokov existencie Ozbrojených síl SR sme takto prišli už o 57 našich kolegov a ja dúfam, že podobné tragédie sa už nebudú opakovať. Urobíme pre to všetko," povedal.

Maďarskú stranu zastupoval na podujatí štátny tajomník rezortu obrany Tamás Vargha. Pamiatku svojich zosnulých kolegov si prišiel uctiť aj jediný preživší po tragédii, dnes kapitán Martin Farkaš, ktorý naďalej slúži ako vojak. Prítomný bol tiež generál Ľubomír Bulík, ktorý bol v čase nešťastia náčelníkom Generálneho štábu OS SR. Hoci čas, ako sa hovorí, lieči veľa vecí, takáto tragédia podľa neho v človeku ostane na celý život. "Sme vojaci a vojak má vo svojej v prísahe, že obetuje aj svoje zdravie a život pre splnenie úloh. Ale ja napríklad osem rokov hľadám odpoveď na to, čo sa stalo a nenašiel som ju," povedal pre novinárov.

Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval pred ôsmimi rokmi v lesnom teréne, asi 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť. Na pamiatku tragickej udalosti odhalili v roku 2007 v obci Hejce pamätník. Ústredným motívom je bronzová socha padajúcej postavy obkolesená do bronzu zaliatymi šesťmetrovými stromami, ktoré sa zlomili pri páde lietadla.


P. HRUŠOVSKÝ: Na nešťastnú udalosť pri obci Hejce sa nesmie nikdy zabudnúť

Pavol Hrušovský v parlamente, marec 2012 Foto: TASR/Martin Baumann
Prezidentský kandidát Pavol Hrušovský je presvedčený, že na nešťastnú udalosť, pád lietadla pri maďarskej obci Hejce, sa nesmie zabudnúť. Zároveň je podľa neho potrebné robiť všetko pre to, aby sa podobná udalosť neopakovala.

Ako Hrušovský uviedol vo svojom vyhlásení, ôsme výročie úmrtia mužov a žien, ktorí sa vracali z vojenskej misie v Kosove, pripomína najrozsiahlejšiu vojenskú tragédiu v našich moderných dejinách. "Títo vojaci, muži aj ženy, priniesli obetu najväčšiu a to vlastný život," zdôraznil. "Patrí im za to naša vďaka a naša úcta," dodal Hrušovský.


Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:57

ONLINE: Premiér žiada vymeniť Plavčana, Most nechce predčasné voľby
Ďakujeme, že ste sledovali naše ONLINE spravodajstvo.

sk
dnes 20:08

A.DANKO: Zajtra o desiatej profesor Plavčan oznámi svoju abdikáciu
Predseda SNS A. Danko dnes reagoval na výzvu premiéra Roberta Fica, aby predložil návrh nového kandidáta SNS na post ministra školstva.

sk
dnes 19:22

V Bratislave dnes pristál Airbus, posilní vládnu letku
Airbus A-319 má 15 rokov a v minulosti ho používal bývalý francúzsky prezident Jacques René Chirac audio

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac