< sekcia Slovensko

P. Osuský chce zrušiť moratórium či obmedzenie prieskumov pred voľbou

Peter Osuský Foto: TASR/Michal Svítok

SaS presadzuje voľbu prezidenta a poslancov NR SR aj zo zahraničia.

Bratislava 27. mája (TASR) - Predvolebné 48-hodinové moratórium nie je v demokratickej spoločnosti nevyhnutným opatrením. Vyhlásil to dnes poslanec NR SR Peter Osuský (SaS), ktorý cez pozmeňujúce návrhy k volebným kódexom žiada volebné moratórium zrušiť.

"Nie je to opatrenie v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd, bezpečnosť verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti, ako to predpokladá Ústava SR. Je to evidentné aj preto, že viacero volieb rôznych typov sa už v SR uskutočnilo bez moratória a nemalo to žiadne negatívne následky," upozornil Osuský.

Zároveň je presvedčený, že navrhované moratórium zasahuje do ústavou garantovaného práva slobody prejavu a práva slobodne šíriť informácie nad rámec vymedzený ústavou. "Dĺžka kampane by mala byť v zákone obmedzená len z dôvodu vytvorenia podmienok pre kontrolu financovania, nie pre obmedzovanie možností jej vedenia a slobodného šírenia informácií," podotkol opozičný poslanec. Odstrániť by chcel aj navrhovaný zákaz zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky 14 dní pred voľbami. Osuský by to obmedzil len na deň volieb.

Poslancovi sa tiež nepozdávajú navrhované stropy na výdavky v predvolebnej kampani. "Je to neopodstatnené. Často sa objavovali podozrenia, že strany limity obchádzajú. Podstatné je zabezpečenie transparentnosti a kontroly financovania," myslí si.

Peter Osuský chce zároveň cez pozmeňujúci návrh umožniť, aby na prezidentskú kampaň mohli prispievať aj občania SR, ktorí nemajú na Slovensku trvalý pobyt. "Títo občania majú právo voliť prezidenta, je teda nelogické, aby im bolo upierané právo prispievať na kampaň," odkázal. Rovnako by chcel dať týmto občanom aj možnosť poskytnúť politickej strane dar či peniaze, s čím návrh rezortu vnútra nepočíta.

SaS presadzuje voľbu prezidenta a poslancov NR SR aj zo zahraničia

Možnosť voliť prezidenta a poslancov Národnej rady SR aj zo zahraničia presadzuje opozičná SaS cez pozmeňujúci návrh k volebným kódexom, ktorý liberáli predložili v dnešnej parlamentnej rozprave. Poslanci Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová (obaja SaS) tvrdia, že takto vypočuli hlas mnohých občanov Slovenska, ktorí mali vôľu voliť v nedávnych prezidentských voľbách, ale pre rôzne dôvody nemohli prísť na Slovensko. Podľa ich návrhu majú byť volebnými okrskami diplomatické misie a generálne konzuláty v zahraničí.

Druhým svojím návrhom sa poslanci SaS snažia predísť rôznym volebným machináciám, ktoré sa spájajú najmä s hlasovaním Rómov v osadách. Navrhujú, aby zdravotne postihnutí alebo negramotní mohli voliť v sprievode inej osoby iba v prípade, ak okrskovej komisii vopred túto požiadavku oznámia. Volič, ako aj jeho sprevádzajúca osoba, budú zároveň poučení o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. "Myslím si, že týmto spôsobom nebude nijako obmedzené či poškodené politické právo ľudí voliť, ale zároveň by táto procedúra mala odrádzať podvodníkov," podotkol Poliačik.

Poslanec sa ďalším pozmeňujúcim návrhom pokúša odstrániť tzv. volebné paradoxy, ktoré niekedy spôsobuje na Slovensku používaná metóda prepočítavania hlasov. Poliačik tu poukazuje na to, že niekedy hlas voliča pre stranu môže z hľadiska počtu získaných mandátov podporiť stranu inú. Poslanec preto presadzuje Websterovu metódu, ktorá zabezpečí, že pre politickú stranu bude vždy lepšie, ak získa viac hlasov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.