Slovensko

Otvorili 23. Budapeštiansky knižný festival; čestným hosťom je SR

TASR, 21. apríla 2016 16:50

Organizátori podujatia, ktoré potrvá do nedele 24. apríla, pripravili návštevníkom vyše 400 programov, predstavia 200 nových publikácií a pozvali celkovo 600 autorov.

Čestným hosťom 23. Budapeštianskeho medzinárodného knižného festivalu, ktorý otvorili vo štvrtok 21. apríla 2016 na výstavisku Millenáris park, je Slovenská republika. Na snímke maďarský minister ľudských zdrojov Zoltán Balogh (druhý vpravo) a minister kultúry SR Marek Maďarič (tretí sprava) počas slávnostného otvorenia 23. Budapeštianskeho medzinárodného knižného festivalu v Budapešti 21. apríla 2016. Foto: TASR/MTI
Budapešť/Bratislava 21. apríla (TASR) - Čestným hosťom 23. Budapeštianskeho medzinárodného knižného festivalu, ktorý otvorili dnes na výstavisku Millenáris park, je Slovenská republika. Festival slávnostne otvorili maďarský minister ľudských zdrojov Zoltán Balogh a minister kultúry SR Marek Maďarič.

Organizátori podujatia, ktoré potrvá do nedele 24. apríla, pripravili návštevníkom vyše 400 programov, predstavia 200 nových publikácií a pozvali celkovo 600 autorov.

Slovensko, ktorého účasť zabezpečuje už tradične Literárne informačné centrum (LIC), sa na festivale prezentuje zhruba 500 titulmi - krásnou literatúrou, beletriou, poéziou, detskou literatúrou, esejistikou, ale aj knihami o kultúre či prírode Slovenska. LIC pripravilo 50 podujatí pre všetky vekové kategórie. Budú to besedy so spisovateľmi, ale aj stretnutia, hudba a výstavy.

"Samozrejme obrovská radosť, že sa nám podarilo preložiť do maďarského jazyka 40 kníh a titulov, z toho je sedem tematických časopisov, čo vôbec nie je bežná vec, je to obrovský výkon, je to takmer zázrak. Je to výsledok dlhodobej mravčej práce mnohých ľudí, ale aj zhody okolností," povedala pre TASR riaditeľka LIC Miroslava Vallová.

Byť čestným hosťom tohto festivalu je podľa jej slov veľmi významnou vecou. "Potrebujeme so svojím najbližším susedom, ktorým je Maďarsko, budovať naozaj úprimné hlboké vzťahy, a to podľa mňa môžeme robiť iba tak, že sa navzájom veľmi dobre poznáme, a k tomu poznaniu sú knihy tým najlepším mostom. Dobré knihy robia dobrých susedov," dodala.

Zdôraznila, že maďarská kultúra sa zaujíma o slovenskú. "Slovenská literatúra nie je vo všeobecnosti veľmi prekladaná. Je to naša práca, je to naše úsilie, aby sme to zmenili, aby sme prelomili ten začarovaný kruh, v ktorom nás zahraniční vydavatelia nevydávajú, lebo nás nepoznajú, a pokračujú v nepoznaní, lebo nie sme vydávaní. Ale maďarský jazyk patrí medzi tie, do ktorého sa prekladalo naozaj viacej," podčiarkla.

V pozícii čestného hosťa sa naša krajina predstaví po tretí raz vo svojej histórii - po Veľtrhu detskej knihy Bologna 2010 a Světe knihy Praha 2013.

Na otváracom koncerte sa predstavila Cellomania, ktorú tvoria naši poprední violončelisti Jozef Lupták, Jozef Podhoranský, Eugen Prochác a Ján Slávik.

Na besedách sa zúčastnia spisovatelia Pavel Vilikovský, Gustáv Murín, Veronika Šikulová, Dušan Šimko, Maroš Krajňak, Daniela Kapitáňová, Monika Kompaníková, Jana Bodnárová, Peter Juščák, Zuzana Kepplová, Anton Baláž, Víťo Staviarsky, Jaroslav Rumpli, Ondrej Štefánik a ďalší, ktorým teraz vyšli knihy v maďarskom jazyku.

Okrem skupinových besied s autormi slovenských antológií je v programe panelová diskusia Stretnutie európskych spisovateľov, tiež s historikmi o prekladovej literatúre, s vydavateľmi o literárnych časopisoch. Predstavia sa niektoré vydavateľstvá, budú aj autogramiády našich literátov.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:00

Izraelské veľvyslanectvo znepokojuje seminár o živote a osobnosti Tisa
Tento projekt je podporovaný biskupom nitrianskej diecézy Viliamom Judákom a bude tam prednášať aj pán Martin Lacko, ktorého spojitosť s pravicovou Kotlebovou stranou ĽSNS je verejne známa.

sk
dnes 16:54

Lídri vytvoria skupinu na kontrolu Europolu, štáty nominujú delegátov
Bez ohľadu na ich počet však bude mať každá krajina v komisii jeden hlas. Dohodli sa na tom dnes lídri zákonodarných zborov, ktorí sa stretli na konferencii v Bratislave.

sk
dnes 16:46

Prezident A. Kiska vymenoval 18 sudcov bez časového obmedzenia
Sudcovia si prevzali dekrét o vymenovaní a do rúk prezidenta zložili slávnostný sľub.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac