Slovensko

Ozbrojené sily nasadili počas predsedníctva viac ako 4500 vojakov

TASR, 3. januára 2017 10:43

Vojenská polícia koordinovala dispečerov a vodičov minivanov a spolu so zložkami rezortu vnútra vykonávala ochranu a prepravu určených osôb a plnila ďalšie činnosti, tvrdí rezort obrany.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 3. januára (TASR) - Ozbrojené sily SR nasadili počas polročného slovenského predsedníctva v Rade EÚ viac ako 4500 profesionálnych vojakov. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

"Vojenská polícia koordinovala dispečerov a vodičov minivanov a spolu so zložkami rezortu vnútra vykonávala ochranu a prepravu určených osôb a plnila ďalšie činnosti. Na tieto úlohy nasadili 130 vojenských policajtov, ktorí odpracovali viac ako 9000 hodín a najazdili skoro 60.000 kilometrov," spresnila hovorkyňa.

Rezort obrany v rámci predsedníctva v septembri zorganizoval v Bratislave neformálne stretnutie ministrov obrany členských krajín EÚ, usporiadal množstvo podujatí a okrem toho sa ozbrojené sily a ďalšie zložky podieľali na celkovom zabezpečovaní jeho priebehu.

Minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS) ocenil bezproblémový priebeh všetkých rezortných podujatí. "Naše historicky prvé predsedníctvo sme zvládli naozaj na vysokej úrovni a čo sa týka tém rezortu obrany posunuli sme sa významne vpred. Veľmi oceňujem, že na neformálnom stretnutí v Bratislave sa zúčastnila vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová, ako aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. A na rozdiskutované témy sme nadviazali aj na novembrovom stretnutí v Bruseli," zhodnotil minister Gajdoš.

Zároveň sa všetkým poďakoval za profesionálne zvládnutie úloh. "Slovensko dokázalo, že je plnohodnotným členom Európskej únie a sme schopní zvládať aj takéto náročné úlohy na výbornú."

Hlavnými prioritami slovenského predsedníctva pre rezort obrany bola spolupráca EÚ so Severoatlantickou alianciou, štátmi Východného partnerstva a západného Balkánu, ako aj podpora implementácie Európskej globálnej stratégie pre zahraničné veci a bezpečnosť (EUGS).

Najvýznamnejším z pohľadu rezortu obrany bolo septembrové neformálne rokovanie ministrov obrany EÚ v Bratislave. "Popri neformálnom stretnutí zorganizovalo ministerstvo obrany konferenciu k implementácii EUGS v oblasti obrany. Aj vďaka tomu pripravila Európska služba pre vonkajšiu činnosť pod vedením vysokej predstaviteľky Implementačný plán pre obranu a bezpečnosť, ktorý bude ďalej rozpracovaný v jednotlivých oblastiach," konštatovala Capáková.

Ako ďalej uviedla, na júlovom summite aliancie vo Varšave bola podpísaná spoločná deklarácia NATO a EÚ o spolupráci. Ministerstvo obrany SR zorganizovalo okrem toho aj ďalšie dve odborné konferencie za účasti medzinárodných expertov, vrátane predstaviteľov EÚ a NATO, a to na témy kybernetická obrana a hybridné hrozby.

Rezort obrany tiež zorganizoval na podporu svojich priorít dva kurzy radiačnej, chemickej a biologickej ochrany pre účastníkov z krajín Východného partnerstva a západného Balkánu a so Srbskom pripravil workshop pre veliteľov mechanizovaných jednotiek.

"Ozbrojené sily SR počas nášho predsedníctva plnili podporné úlohy pre Policajný zbor SR pri ochrane verejného poriadku a objektov. Plnili asistenčné úlohy počas bratislavského summitu, ako aj stretnutia predsedov parlamentov. Na bezpečnostných opatreniach sa zúčastňovali aj vojenskí chemici a pyrotechnici. Významné aktivity plnili príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny," dodala Capáková.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:51

Na severe čakajte výdatné zrážky, na Orave hrozia aj povodne
Na severnej hranici Oravy, Liptova a Spiša, v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok môže v priebehu dňa spadnúť 35 až 45 mm zrážok.

sk
dnes 8:48

Lenč: Najväčšou záhadou pred nemeckými voľbami je trápenie sa SPD
Marek Lenč z Univerzity Mateja Bela povedal,že kľúčovú úlohu tu zohral práve šéf sociálnych demokratov Martin Schulz, ktorý prišiel do domácej politiky z postu predsedu Európskeho parlamentu.

sk
dnes 7:35

Kiska: Facebook posilní tímy so zameraním na extrémistické príspevky
Slovenský prezident zdôraznil, že sociálne siete majú obrovský dopad na spoločnosť, zvlášť medzi mladými ľuďmi. Spoločnosť Facebook má v súčasnosti 20.658 zamestnancov.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac