Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Slovensko

P. Abrhan: Parlament už odvolával J. Darma, ten vyhral všetky súdy

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Parlament odobril novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá zavádza nový mechanizmus prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami a zvoľní vykazovanie platobnej schopnosti poisťovní.

Bratislava 20. júna (TASR) - Národná rada SR už v minulosti odvolávala šéfa verejnoprávnej televízie, v tomto prípade Jozefa Darma, ktorý stál na čele STV od decembra 1994 do mája 1996, a ten sa súdil. V závere druhého rokovacieho dňa tretej schôdze parlamentu na to v rozprave k návrhu na odvolanie generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej upozornil podpredseda KDH Pavol Abrhan.

"Darmo sa následne súdil a všetky súdy vyhral. Jedna vec je väčšina v parlamente, ale dôležité bude, aby potom NR SR neznášala dôsledky tohto rozhodnutia," upozornil Abrhan poslancov vládneho Smeru-SD, ktorí odvolanie Zemkovej navrhli pre údajné porušenie zákona.

"Pre mňa je dôležité, ako tento spor vníma Rada RTVS. Tá sa prípadom zaoberala 14. júna a prijala uznesenie, v ktorom vyjadrila vážne pochybnosti o tom, či boli naplnené zákonné dôvody na odvolanie Zemkovej. Je zrejmé, že Rada RTVS nesúhlasí s tým, že je zákonný dôvod na odvolanie," povedal Abrhan.

Ján Senko (Smer-SD) Abrhanovi odkázal, že zrejme chce z Rady RTVS mať len štatistu. "Vieme, že rada je lojálna vo vzťahu k pani riaditeľke a skôr len jemným spôsobom konštatuje veci, ktoré sú v zápisoch z jej rokovania," upozornil Senko s tým, že rada nebola dôsledná.

Diskusia o návrhu na odvolanie Zemkovej bude pokračovať vo štvrtok (21.6.), no až po tom, ako snemovňa prerokuje návrh na ratifikáciu trvalého eurovalu. Rokovanie o záchrannom mechanizme sa začne o 09.00 h. O 14.00 h je na programe tradičná Hodina otázok. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bude okrem iného odpovedať na dotaz straníckeho kolegu Vladimíra Jánoša, ktorého zaujíma, ako bude riešiť otázku tzv. zlatých padákov. Lea Grečková (Smer-SD) sa zase svojho straníckeho šéfa pýta, aký mal pocit z výjazdového rokovania vlády v Poltári.

Snemovňa dnes hlasovaním rozhodla, že výsluhové dôchodky policajtov, vojakov, hasičov či príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, SIS a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa v tomto roku valorizovať nebudú. Formou pozmeňovacieho návrhu k novele zákona o zdravotnom poistení to presadil Výbor NR SR pre financie, rozpočet a menu.

Parlament tiež odobril novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá zavádza nový mechanizmus prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami a zvoľní vykazovanie platobnej schopnosti poisťovní. Tento krok má priniesť viac peňazí pre štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) a je reakciou na situáciu v zdravotníctve. Navrhovaná zmena prerozdeľovania poistného by znamenala plus takmer 30 miliónov eur ročne pre VšZP. Naopak, v rozpočte by predstavovala mínus pre súkromnú Dôveru, ktorá by tak mala prísť o takmer 22 miliónov eur, a súkromnú Union zdravotnú poisťovňu, tá by tak prišla o vyše 8,7 milióna eur. Právna norma má v prípade súhlasného stanoviska prezidenta platiť od júla.

Plénum tiež rozhodlo, že sadzba za poistencov štátu sa do konca roka zvýši zo súčasných štyroch percent na takmer 4,33 percenta z vymeriavacieho základu. Týmto spôsobom sa má rozpustiť rezerva 50 miliónov eur v štátnom rozpočte pre zdravotníctvo.

Prešlo aj opätovné zavedenie koncovej minimálnej siete nemocníc. Do nej budú zaradení poskytovatelia, na ktorých má dosah ministerstvo zdravotníctva a predstavujú strategický význam pre štát.

Parlament zároveň od júla ruší povinnú minimálnu 50-percentnú spoluúčasť klientov na nákladoch za sociálne služby. Schválená bola aj zmena zákonov o spotrebných daniach z minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu, podľa ktorej malí výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov od júla stratia niektoré povinnosti veľkovýrobcov.