Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

P. Pellegrini otvoril schôdzu, plénum posúdi prednostné vyšetrenia

Na snímke zľava podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽaNO), predseda NR SR Peter Pellegrini (SMER - SD) a podpredseda NR SR Miroslav Číž (SMER - SD). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Opätovná diskusia o poplatkoch v zdravotníctve, vrátane zrušenia prednostných vyšetrení, duálne vzdelávanie, ale aj nový zákon o odpadoch.

Bratislava 10. marca (TASR) - Opätovná diskusia o poplatkoch v zdravotníctve, vrátane zrušenia prednostných vyšetrení, duálne vzdelávanie, ale aj nový zákon o odpadoch. Aj tieto témy čakajú na poslancov v prvých dňoch 48. schôdze Národnej rady SR, ktorú dnes otvoril predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD).



Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti upravujúcu viaceré poplatky v ambulanciách schválili poslanci už vo februári, prezident Andrej Kiska však právnu normu vetoval. Do pléna ju vrátil ako celok, čo znamená, že poslanci nemôžu v novele nič zmeniť. Buď ju schvália minimálne 76 hlasmi v pôvodnom znení, alebo neprejde. Aj na základe vyjadrení ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) v Slovenskom rozhlase sa dá očakávať, že veto prezidenta vládna strana prelomí. "Budem navrhovať, aby sa zákon schválil tak, ako sme ho navrhovali s pozmeňujúcim návrhom (zrušenie možnosti objednať sa na prednostný termín k lekárovi, pozn. TASR)," povedal Čislák.

Definitívne hlasovanie čaká na poslancov aj pri novom zákone o odbornom vzdelávaní. Návrh rezortu školstva má zabezpečiť plynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania. Ešte na rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR poslanci pochybovali o tom, že nový zákon prejde v pléne v navrhovanej podobe. Výhrady totiž majú viacerí zamestnávatelia združení v Rade vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu. Podľa nich duálne vzdelávanie musí byť vykonávané v úzkej súčinnosti štátu a stavovských a profesijných organizácií.

Podľa návrhu nového zákona teoretická časť výučby má prebiehať v školách, praktická u zamestnávateľa. "Chceme urobiť všetko pre to, aby sme umožnili študentom prejaviť väčší záujem o odborné vzdelávanie, aby sme umožnili aj zamestnávateľom, že sa budú priamo podieľať na výchove mladých ľudí a tým si ich získavať pre seba do pracovného pomeru," priblížil pred časom predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Nový zákon o odpadoch má zase zvrátiť nepriaznivý stav, keď na skládkach končia až tri štvrtiny komunálneho odpadu. Slovákov má naučiť separovať a recyklovať, Slovensko posunúť k modernej, čistejšej Európe. Nový zákon prichádza po 13 rokoch platnosti súčasného. Pripraviť sa ho snažili už aj predchodcovia terajšieho ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD). Ten aktuálne avizuje revolúciu v oblasti odpadov.

V rámci 80-bodového programu sa bude rokovať aj o množstve opozičných návrhov. Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), Július Brocka (KDH), Jozef Mihál (SaS), Martin Chren (nezaradený) a Erika Jurinová (OĽaNO) chcú chrániť druhý pilier v Ústave SR. KDH chce zase zmenou zákona o obecnom zriadení dosiahnuť, aby prvé zasadnutie obecného či mestského zastupiteľstva po komunálnych voľbách malo charakter len ustanovujúcej schôdze. Má sa tak zabrániť praktikám, keď odchádzajúci starosta alebo primátor po prehratých voľbách zvoláva staré zastupiteľstvo a narýchlo schvaľuje zmluvy alebo rozpočet.

Na programe schôdze opäť chýba voľba nového šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v RTVS cez víkend povedal, že ešte tento týždeň sa chce stretnúť s lídrom KDH Jánom Figeľom. Práve kresťanskí demokrati by mali kandidáta na čelo NKÚ nominovať.

Z personálnych otázok je na programe voľba jedného člena Správnej rady ÚPN. Správu o svojej činnosti za rok 2014 predloží verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť zosumarizuje použitie informačno-technických prostriedkov za minulý rok.