< sekcia Slovensko

Parízek odštartoval spoločný projekt V4 na pomoc v Keni

Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek počas tlačovej konferencie, na ktorej uviedli spoločný projekt krajín V4 pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike, 14. decembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR Jakub Kotian

Na uvedený projekt Európska únia schválila dva milióny eur, ako dodatok k aktuálne prebiehajúcemu programu na zlepšenie životnej úrovne a pracovných príležitosti pre mládež.

Bratislava 14. decembra (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Lukáš Parízek vo štvrtok na pôde rezortu diplomacie oficiálne spustil spoločný projekt krajín Vyšehradskej štvorky (V4) zameraný na riešenie príčin nelegálnej migrácie a stabilizáciu krajín Afriky. Hlavným cieľom projektu je podpora drobných farmárov v Keni pri pestovaní tradičných poľnohospodárskych produktov. Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej Únie.

Ako uviedol Parízek, projekt sa predovšetkým "zameriava na podporu 15.000 miestnych farmárov pri výrobe sezamu a kešu orieškov a celkovo týmto konkrétne prispievame k naštartovaniu nielen miestnej ekonomiky, ale celej socioekonomickej situácie v danej krajine". Ďalej spresnil, že ak sa na situáciu pozeráme z hľadiska migrácie a nestability v regiónoch severnej Afriky, takýto príspevok "určite napomôže tomu, aby boli v budúcnosti migračné toky menšie alebo, aby sme celkovo naštartovali a zastabilizovali situáciu v konkrétnych krajinách Afriky".

Na uvedený projekt Európska únia schválila dva milióny eur, ako dodatok k aktuálne prebiehajúcemu programu na zlepšenie životnej úrovne a pracovných príležitosti pre mládež v oblasti poľnohospodárstva na severovýchode Kene. Projekt je financovaný zo zdrojov Núdzového zvereneckého fondu Európskej únie pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike (EUTF Afrika).

Zástupcovia krajín V4 podpísali subkontrakty medzi hlavným manažérom tohto projektu - Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS)- a implementujúcimi organizáciami. Odštartovali tak iniciatívu krajín V4, na základe ktorej budú prefinancované prostriedky smerom k projektu v Keni.

Parízek na záver uviedol, že ak bude úspešná realizácia rozšírenia tohto projektu, urobí všetko preto, aby takýto "podnikateľský zámer realizovali aj v iných krajinách, možno aj v tých, ktoré sú viacej teraz postihnuté nestabilitou, a z ktorých migračná kríza pramení vo väčšej miere."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.