< sekcia Slovensko

Parízek: Počas predsedníctva v OBSE sa nevyhneme téme terororizmu

Na snímke Lukáš Parízek. Foto: TASR Michal Svítok

Viedeň/Bratislava 7. decembra (TASR)- Slovensko sa ako budúca predsednícka krajina rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) "nevyhne témam, ako je boj proti terorizmu, boj proti radikalizácii a kybernetické hrozby". Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Lukáš Parízek, ktorý sa vo štvrtok zúčastnil na zasadnutí Ministerskej rady OBSE vo Viedni, to uviedol pre TASR.

Pripustil, že "Slovensko sa na predsedníctvo v OBSE zodpovedne pripravuje a priority sa dávajú teraz dohromady". Ďalej spresnil, že počas predsedníctva sa okrem spomenutých tém budú zaoberať aj obnovou dôvery jednotlivých členských štátov, aby "naozaj začali komunikovať a vymieňať si informácie, čo sa týka vojenských cvičení a zbraňových systémov, ktoré majú na svojom území". Zároveň dodal, že sa budú snažiť predchádzať konfliktným situáciám a nedorozumeniam, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku nedôvery.

V poradí 24. zasadnutie Ministerskej rady OBSE sa koná 7.-8. decembra na pozvanie rakúskeho ministra zahraničných vecí Sebastiana Kurza, keďže Rakúsko je v súčasnosti predsednícka krajina OBSE. Cieľom tohto zasadnutia je zhodnotenie aktivít organizácie v roku 2017 a posilnenie dialógu o bezpečnostných témach v regióne OBSE.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) je najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou s 57 štátmi Európy, Strednej Ázie a Severnej Ameriky. Ministerská rada OBSE je zložená z ministrov zahraničných vecí krajín tejto organizácie a je vrcholovým rozhodujúcim a riadiacim orgánom.

V januári 2018 sa Slovensko stane súčasťou tzv. predsedníckej trojky OBSE a od januára 2019 bude na rok predsedať tejto organizácii.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.